Just Believe til Elitloppet
Australske Just Believe har netop modtaget en invitation til dette års udgave af Elitloppet. Elitloppet meddeler følgende ud på egen hjemmeside.
”Solvalla byder en langdistancegæst velkommen som den femte hest i Elitloppet.
Australiens Just Believe har fået en pink billet.
– Vi har altid set Elitloppet og været imponerede over det utrolige publikum og stemningen omkring arrangementet. Det føles helt fantastisk, at vi nu får chancen for at tage vores hest med til Sverige og konkurrere – noget vi vil snakke om resten af livet, siger træner Jess Tubbs. –
Det er blevet til 18 sejre i karrieren for den 8-årige vallak, som i 2022 vandt det australske gruppe 1-løb Inter Dominion Trotting Championship Grand Final og Aldebaran Park Bill Collins Trotters Sprint.
Trænerparret Tubbs/Sugars har allerede fejret storløbssejre i 2023 sammen med deres hest.
I seks starter i år har Just Believe løbet ind over 274.000 australske dollars og blandt andet er det blevet til sejr i de to gruppe I-løb Australian Trav Grand Prix og finalen i Great Southern Star – hvor sidstnævnte er hans største sejr i karriere til dato.
Nu venter Elitloppet 2023 på Solvalla den sidste søndag i maj.
Solvallas sportschef Anders Malmrot sagde i søndagens V75 Direkt i TV12, at det nu er officielt, at Just Believe tager den lange rejse til Sverige. Han bliver derefter den tredje Elitlopp-deltager fra Australien i løbets historie. Først ud var Sundon’s Gift i 2009 og den anden var Maori Time i 2018. Ingen af disse kvalificerede sig til finalen.
– Det er rart at kunne byde Australiens bedste hest velkommen til Solvalla og Elitloppet i 2023. Just Believe har vundet alle de store løb “down under” og har også vist, at han kan klare to heat på samme dag, siger Anders Malmrot.
Se løb
Her på Travet.dk har vi via Youtube fundet en sidste års sejre.






