Julle på travbanen – Effektiv PR i fokus
Dansk travsport har brug for positiv opmærksomhed, og netop nu er det præcis, hvad Skive Trav oplever.
Travsporten har i de seneste år fået flere gode historier frem i lyset. Blandt andet har Jan Friis og hans familie gentagne gange skabt positiv omtale i landsdækkende medier.
Der er samtidig et stort fokus på dyrevelfærd inden for travsporten. Mange organisationer arbejder målrettet på at sikre, at hestene trives og lever under gode forhold.
I programmet “Julle på Travbanen” får kritikere, dyrevelfærdsorganisationer og hesteentusiaster mulighed for at opleve, hvad travsporten kan bidrage med, og hvilken betydning sporten har for mange mennesker.
Hestesporten er ofte omgærdet af fordomme, men mange af disse spørgsmål bliver belyst og besvaret i “Julle på Travbanen”. Her besøger julemanden Skive Trav, hvor han blandt andet møder Skive-træner Morten Juul.
Undervejs i programmet sidder Julle også bag en pony med en ung kusk der ikke har kørt så længe.
Julle får svar på mange af de spørgsmål som unge mennesker formentligt også sidder inde med.
Den unge ponykusk svarer godt for sig og gør således god reklame for ponysporten, som er en vigtig vinkel i forhold til fremtiden.
Det er hos de unge ponykuske at de fremtidige talenter findes. Blandt kommer DM-toeren Niklas Korfitsen også fra ponysporten.
Udsendelsen kan også ses her – Klik her.
Vi har tidligere fortalt
Vi har tidligere fortalt om søskendeparret Freja og Oliver, der købte hesten Highstone for deres konfirmationspenge – en historie, der skabte stor medieopmærksomhed.
Denne inspirerende fortælling fangede hurtigt interessen hos TV Midtvest, som tog kontakt til familien Friis. Resultatet blev et indslag, der nåede ud til et potentielt publikum på hele 500.000 seere. Freja og Oliver gjorde et stærkt indtryk, og deres passion for travsporten skinnede tydeligt igennem.
Historien stoppede dog ikke der. Kort efter blev familien Friis også besøgt af DRTV, som havde opdaget historien gennem TV Midtvests indslag. Igen viste de to søskende deres engagement og klarede sig fortrinligt foran kameraet. “Det har været en fantastisk oplevelse at få lov til at dele vores glæde for travsporten,” fortæller Freja Friis.
Dansk travsport har i mange år kæmpet for mere medieopmærksomhed, og interessen fra to store tv-stationer for en artikel om Freja og Oliver er derfor både bemærkelsesværdig og opmuntrende. Det viser, at travsporten har historier, der kan fange bredere interesse og inspirere nye mennesker.
Freja Friis, der er datter af en travtræner, tog sidste år endnu en gang initiativ til at præsentere travsporten for nye mennesker.
I forbindelse med løbsdagen på Charlottenlund Travbane, kunne man opleve et større rykind i stalden, hvor Jan Friis holdt til.
En større gruppe unge mennesker fra Jylland var på studietur i København, og de valgte at bruge eftermiddagen i Charlottenlund.
Her kunne familien Friis fortælle de fremmødte om travsporten, og alle de fascinerende ting sporten har at byde på.
Se også udsendelsen som omtalt tidligere i skrivelsen – Klik her
De gode historier og oplysning
En af de mest effektive måder at vende den negative udvikling i travsporten på er ved at fremhæve de gode historier. I de seneste år har dansk travsport desværre fået ry for interne konflikter og en hård tone på sociale medier.
Denne tendens tiltrækker hverken nye kunder, publikum eller hesteejere.
Derimod er det de positive fortællinger og vinkler, der har potentiale til at skabe interesse og engagement. Ved at fokusere på det inspirerende og fremhæve sportens mange kvaliteter kan man styrke travsportens image.
Det er samtidig vigtigt at formidle, hvad travsporten har at byde på, samt hvordan passer og plejer vores heste.
Fotos af
Burt Seeger.
Ole Hindby
Jan Friis.
[useful_banner_manager banners=2 count=1]
[useful_banner_manager banners=11 count=1]











