Italien – Stærke reaktioner
En skandalevideo, som afdækker dyremishandling efter et løb, har skabt stærke reaktioner i Italien.
Den italienske dyreværnsgruppe Horse-Angels ODV offentliggjorde fredag en overvågningsvideo fra staldområdet på Taranto-banen. Videoen er fra efter det tredje løb dagen før, og selv om billederne ikke viser konkret dyremishandling, fremgår det fra lyden på videoen, at Fred Sonic Run, som akkurat var blevet udenfor præmierækken i sit løb, blev hårdt pisket flere gange inde i stalden.
Dyreværnsgruppen skriver, at “det er ikke klart, hvad der sker inde i boksen, hvem der gør hvad, men piskningen kan høres, og de, som var til stede, melder, at pisken brækkede som følge af at slå hesten på mulen.” Den treårige hingst efter Varenne-sønnen Napoleon Bar skal også have været sparket.
Videoen og sagen spredte sig som ild i tørt græs på de sociale medier fredag. Den italienske travsport har et kedeligt ry i Skandinavien for sit forhold til hestevelfærd, men handlingen blev hurtigt mødt med universel fordømmelse fra alle, både i og uden for travsporten.
Flere aktive var da også tydelige i deres fordømmelse på de sociale medier, og flere mener at gerningsmanden bør kastes ud af sporten for altid, og at vedkommende aldrig burde få lov til at være omkring heste.

– Skamfuld opførsel
Travbanen i Taranto havde fået sagen fremvist torsdag aften og tog umiddelbart affære, da de blev bekendt med anklagerne. Avisa Taranto Today skriver, at da banens ansvarlige blev bekendt med videoen, konfronterede de den aktuelle person, som skal have nægtet det hele.
Videoen og anklagerne blev da umiddelbart oversendt til det italienske landbrugsministerium, som er ansvarligt for travsporten, og banen skal have vedlagt et notat, hvor de omtaler dette som “skamfuld opførsel, som ikke kan blive tolereret, og som man fordømmer.
Selv om Italien ikke er kendt for effektivitet og en hurtig behandling, så tog ministeriet straks handling i sagen.
Lørdag blev gerningsmanden udelukket i 80 dage, men det antydes, at det kan blive aktuelt at udelukke vedkommende på ubestemt tid, og derudover har man også sendt alt materiale til politiet og retssystemet. Samme dag sendte ministeriet en pressemeddelelse, hvor man skrev:

“Landbrugs-, mad- og skovbrugsministeriet fordømmer på det stærkeste episoden med hesten Fred Sonic Run, som skete 26. december på banen i Taranto.
Gerningsmanden for mishandlingen, en amatørkusk, er identificeret og har allerede været sanktioneret med 80 dages udelukkelse, i tillæg til henvisning til travsportens egne retsinstanser.
Angående episoden har direktoratet for travløb også allerede sendt en klage til de retlige politimyndigheder og fremlagt al dokumentation, som de har, sammen med indsamlede vidneforklaringer, for de relevante handlinger og undersøgelser.
Ledelsen forbeholder sig også retten til at udelukke kusken, som er skyldig i handlingen, på ubestemt tid, samt indføre nye forebyggende tiltag for at undgå gentagelse af sådanne episoder i fremtiden.
Det, som skete i Taranto, er ikke i tråd med ministeriets moderniseringsplan for italiensk travsport, som er baseret på dyrevelfærd, forebyggelse af doping og bekæmpelse af enhver form for ulovlighed i sektoren.”
Videoen
Travet.dk har fået fremvist videoen, og den er aktuel spredt i diverse dyreværnsgrupper på de sociale medier. Vi bemærker også at flere europæiske medier tager stærk afstand fra denne opførsel fra Italien.
Vi har med fuldt overlæg ikke valgt at bringe videoen.
UET har de senere år haft dyrevelfærd på dagsordnen. Det er sådanne skrækhistorier som man bør slå voldsomt hårdt ned på i de respektive medlemslande.
Bragt i samarbejde med Trav365.NO
Foto – Skærmprint
–







