Illusion med ny kusk i Frankrig
Egebro Racing overtog tidligere i år ejerskabet af Illusion, der starter igen i eftermiddag og det bliver med en ny kusk i sulkyen.
Det er danske Erik Bondo, der har Illusion i træning. Den starter i eftermiddag i Frankrig, og det er nærmere bestemt i Nantes.
For første gang i hestens karriere er det Olivier Raffin, der sidder i sulkyen bag den fireårige hest, der har gjort 22 starter i karrieren.
Det er foreløbig blevet til en enkelt sejr og den kom i hus sidste år, hvor Jean Philippe Monclin sejrede med den franskfødte hest i Pornichet.
Der er 16 heste med i løbet, og det er med en Illusion, der starter med 20 meters tillæg over 3025 m. Volte.
Har været hos to andre trænere
Illusion indledte sin karriere hos Sebastian Guarato, hvor den blev godkendt i prøveløbet, men blev diskvalificeret for galop i debuten.
Erik Bondo var den næste træner for hesten i 2021, og han har haft hesten i træning siden da på nær en enkelt start for en anden træner.
Det var Tomas Malmqvist, der startede hesten en enkelt for knap otte måneder siden og det endte i galop for hesten med Gabriele Gelormini.
I sidste uge var Illusion også til start i Nantes og det blev det til en ottendeplads med Jean Philippe Monclin i sulkyen.







