17. august 2026

Hesteverdenen mærker bagsiden af sociale medier

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Hesteverdenen mærker bagsiden af sociale medier

Sociale medier kan blive en dyr fornøjelse for hestefolk

I disse dage er en velkendt stald anmeldt til Dansk Hestevæddeløb grundet et billede. Det forløb, har Travet.dk set nærmere på.

Hest 2 1024x683 1

I en video fortæller Stald Milito – Lisa Hansen om et forløb, hvor de er blevet meldt til Dansk Hestevæddeløb. Ifølge Stald Milito kunne sagen have været løst med et enkelt telefonopkald, men i stedet udviklede det sig til en oplevelse, som de beskriver som både trist og ubehagelig.

Sagen understreger et velkendt problem: Når konflikter eller uoverensstemmelser først ryger ud på sociale medier, vokser de hurtigt. Det, der kunne være blevet afklaret stille og roligt i en direkte samtale, kan pludselig ende som en offentlig debat med hårde ord, misforståelser og unødvendig opmærksomhed.

Sagen peger også på noget, som sporten og Dansk Hestevæddeløb med fordel kan forholde sig til fremadrettet. I en tid hvor sociale medier, AI-genererede billeder og hurtig informationsdeling fylder mere og mere, vil lignende situationer sandsynligvis opstå igen.

Hest

Der skal naturligvis reageres på henvendelser om hestevelfærd, men der skal også være plads til dialog, til at lytte og til at anerkende, når en misforståelse bliver afklaret.

Det er afgørende for tilliden mellem sporten og de mennesker, der hver dag investerer deres tid, økonomi og hjerte i hestene. For ingen er tjent med, at engagerede mennesker sidder tilbage med følelsen af at være dømt på forhånd frem for at blive mødt med en åben og fair dialog.

Det er ikke kun et problem for dem, der står midt i sagen. Det påvirker også miljøet omkring dem. For hesteverdenen er et lille fællesskab, hvor rygter og opslag kan sprede sig hurtigt, og hvor tonen let bliver skarp, når flere blander sig.

Hest 1024x683 1

Derfor er der god grund til at minde om, at sociale medier bør bruges med omtanke.

De kan være et stærkt værktøj til at dele glæden ved heste, men de kan også gøre en lille sag større, end den behøver at være.

Stald Militos oplevelse er endnu et eksempel på, at man nogle gange når længst med en direkte samtale frem for et offentligt opslag. For i hesteverdenen — som i resten af livet — kan et telefonopkald stadig være den korteste vej til en løsning.

Note: Stald Milito har læst vores artikel inden den er bragt.

Link til videoen




2 banner dansk revision skive

 

banner ansager

 

banner travavl 1

 

banner spring taars

 

banner equi

 

banner marc baek nielsen

 

DUMBO med tekst scaled 1

SENESTE NYHEDER
Joern Laursen og Morten Arnesen
1. juli 2026

Kort nyt

Kort Nyt — Vi samler op travet.dk/ giver dig her et samlet overblik over dagens vigtigste smånyt fra både ind-…
LeMans 2599 1
30. juni 2026

Flere kræfter til sporten

Sådan lyder det i dag fra Dansk Hestevæddeløb. Vi har set nærmere på skrivelsen. Skrivelsen kan ses på dette link
3 29 1
30. juni 2026

Vi søger bud – Starter på Lunden

Genopslag – Starter på Lunden den kommende søndag Kalenita – 5‑årig hoppe med dokumenteret kvalitet, stærk afstamning og solidt udviklingspotentiale…
Lunden 1024x683 1 1
30. juni 2026

Søndagsløb på Lunden

Søndagsløb på Lunden Der er igen søndagsløb på Lunden, og publikum kan se frem til en eftermiddag med otte løb,…
SAMARBEJDSPARTNERE