Global Yankee vinder Jydsk 3-årings Hoppe Grand Prix 2021
Jeppe Juel og Global Yankee er netop kørt over målstregen, som vinder af Jydsk 3-årings Hoppe Grand Prix 2021. Global Yankee er opdrættet af Jeppe Juels bror Hasse Juel, og ejes af Karina V. Kristensen.
Det blev et noget rodet Grand Prix med flere fejlende heste, men bedst af alle var Muscles Yankee-datteren Global Yankee, der dermed kunne notere sig for karrierens anden sejr.
Mor til Global Yankee er den svenske hoppe Dior Boko, som blot nåede en enkelt start, inden avlsboksen kaldte. I avlen har datteren af avlshingsten Kadabra dog leveret flot med Es Trenc, som vi formidlede her på siden til Norge, og heste som Somewifesomewhere og Global Yankee, har ligeledes gjort det strålende.
Nu kan sidstnævnte notere sejr for sejr i Jydsk 3-årings Hoppe Grand Prix 2021
En sejr til 131.000 kr.

Løbet
Løbet blev indledt med tre tidligere galopper ind i første sving, hvilket betød at Jeppe Juel kunne tage spidsen med Global Yankee. Her fik Jeppe Juel kort efter Steen Juul og Gloria Line frem udvendigt for sig, og denne trykkede sig til spids.
Gloria Line afviklede de første 500 meter efter tidsnoteringen 1.14,2. Bo Westergaard kom kort efter fremad i andet spor bag Gucci Girl, og længere tilbage så man en veludseende Gin Flame for Kenneth Andersen.
Den førende afviklede 1000 meter efter 1.15.8, og på sidste langside kom Gin Flame med et stærkt angreb. I sidste sving forsøgte flere sig, mens der var galop for Go Aveve.
Der opstod angrebsplads til Global Yankee, og den mulighed tog Jeppe Juel. I en hastig afslutning flyttede Aalborg-træneren sin hest ud fra inderbanen, og kunne kort efter passere den længe førende Gloria Line til sejr, mens tredjepladsen blev besat af Golden C N.
Løbet kan ses her.
Vindertid: 1.15,1/1800 m. Autostart.
Opdrætter: Hasse Juel
Ejer: Karina V. Kristensen
Træner: Jeppe Juel
Præmie: 131.000 kr.
Foto af Ole Hindby.






