Frankrig – Ecco C N prøver lykken
Den Erik Bondo-trænede Ecco C N (Ens Snapshot) starter i aften i et montéløb på Laval med Alexandre Abrivard i sadlen. Løbet rides klokken 19.45.
Baltic Stable-ejet Ecco C N leverede en af løbets bedste afslutninger for Alexandre Abrivard da Ecco C N var til start den 9. september. En indsats magen til, skal række et stykke i dagens selskab.
Ecco C N trænes i det daglige af danske Erik Bondo.
Danske Erik Bondo har gennem en lang årrække drevet en succesfuld trænerforretning i Italien. Samtidig har han af flere omgange haft en ligeså succesfuld filial i Frankrig.
I vinters har han blandt andet haft pæn succes i det franske med danskejede heste som All Wise As og Grand Art. Her på siden kunne vi den 15. september oplyse, at den norske Elitlopps -vinder Cokstile og hans staldkammerat Chief Orlando skiftede til Erik Bondo.
Dagens opgave
Opgaven for Ecco C N hedder Prix Varenne og har en samlet præmiesum på 20.000 euro. Løbet er udskrevet for 5,6 og 7-årige heste op til 80.000 euro på præmiekontoen.
Ecco C N går ind til løbet med næstfærrest præmiekroner af de 10 deltagere.
Prix Varenne afvikles over distancen 2850 m.
Foto af Gorm Foto.







