Følnyt hos Stutteri Spring & Stald Tårs
Et nyt hingsteføl, har set dagens løb hos Stutteri Spring & Stald Tårs. Det er en glad Helene Gravesen, som Travet.dk fangede for en kommentar på det nye hingsteføl.
Promise Spring fik i går eftermiddag en stor flot hingst. Jeg har stort set sovet ude hos hende de seneste nætter og så kommer føllet midt på eftermiddagen, lyder det efterfulgt at et grin.
Det nye hingsteføl er efter Trophy Catch, og dermed helbror til hingstene Houston Spring og Go On Spring.
Promise Spring vandt 29 sejre i karrieren. Første afkom er Go On Spring, som er solgt til familien Kaas, som havde Promise Spring som løbshest. Go On Spring træner godt og forventes til start som 3 åring.
Stutteriet sagde sidste år velkommen til 19 nye føl, oplyste Helene Gravesen overfor Travet.dk tilbage i oktober måned.
Stutteri Spring v/Helene Gravesen & Stald Tårs v/Bjarne Sørensen blev forenet i 2004 i Vadum, beliggende umiddelbart nord for Aalborg. Stutteriet beskæftiger sig i dag med eget opdræt, opstaldning af følhopper samt hingstestation.
Vi har således gennem tiderne haft ejerskab i hingstene Netted, Rockaroundtheclock, Storstadsbusen og Trophy Catch. Stutteriet består af to ejendomme med 36 bokse fordelt i flere staldafsnit. Der er tre store løsdriftsstalde og 50 tønder land lagt ud i folde med omdrift.
Stutteriet har flere fine reklameheste, og en af disse er Confusion Tårs. I samme moment kan nævnes Belladore samt Jan Dahlgaard-trænede Son Of Sizzling.
Stutteriet kan besøges på dette link.
Billedmaterialet er udlånet af Helene Gravesen.
[useful_banner_manager banners=11 count=1]






