Følnyt hos Jesper Hansen
Følnyt hos Jesper Hansen
Casual Rain fik hingsteføl efter Readly Express i aftes – og går tilbage til samme tophingst, fortæller Jesper Hansen i en mail til Travet.dk.
Der var glæde i stalden i aftes, da den danskejede hoppe Casual Rain nedkom med et velrejst hingsteføl efter selveste Readly Express. Fødslen forløb uden komplikationer, og både hoppe og føl tog hurtigt fat på de første timer sammen med ro, appetit og den helt særlige energi, der følger med et nyfødt tophesteføl.
Casual Rain har i forvejen markeret sig som en hoppe med stærk afstamning og et udtryk, der gør hende interessant i enhver avlssammenhæng. Med Readly Express som far får føllet en af Europas mest eftertragtede blodlinjer ind på både styrke, kapacitet og mentalitet. Kombinationen er på papiret både moderne og ambitiøs – og netop derfor vækker føllet allerede nu opmærksomhed blandt avlsinteresserede.
Det nyfødte hingsteføl bliver dansk registreret, hvilket betyder, at endnu et afkom efter Readly Express bliver en del af den danske avlsstatistik. Det er ingen hemmelighed, at danske opdrættere i stigende grad søger internationalt for at styrke blodlinjerne, og her er Readly Express fortsat et af de mest attraktive navne. Hans afkom har gennem flere år leveret på topniveau i både Sverige, Frankrig og Italien, og interessen for hans gener er fortsat markant.
Casual Rain kommer ikke til at holde lang pause. Planen er allerede lagt: hun går igen til Readly Express. Beslutningen understreger, at opdrætteren har stor tro på kombinationen – både ud fra føllets kvalitet og ud fra den generelle vurdering af hoppen som avlsmateriale.
De kommende uger vil føllet udvikle sig i takt med foråret, og hvis de første indtryk holder, er der tale om et føl med både udtryk, rammer og bevægelse, der lover godt for fremtiden. For Jesper Hansen, er det naturligvis en stor tilfredsstillelse at se en plan lykkes – og samtidig en motivation for at fortsætte arbejdet med at løfte dansk travavl gennem stærke, internationale kombinationer.
Det bliver interessant at følge både føllets udvikling og hoppenes næste drægtighedsforløb i de kommende måneder.
Du er også meget velkommen til at sende dit følnyt til Travet.dk på
Ulrik@Travet.dk.














