Fødselsdagsgaven vandt Helge & Marks-Jørgensens Mindeløb
Rene Kjær tilhører ikke kun den ypperste del af den danske kuskelige herhjemme. FVB-træneren har også hjertet på det rette sted, og det fik hustruen Tina Ottosen at mærke i februar måned.
Den 20 februar fyldte Tina Ottosen år, og i den forbindelse havde Rene Kjær været på indkøbstur og erhvervet sig løbshesten Patch Wibb. En hest, der står hustruen nært. Tina Ottosen er foruden at være hustru til Rene Kjær, også utrolig hestekyndig og en fantastisk ambassadør for dansk travsport. Et stort smil og stor imødekommenhed er kendetegnene for Tina Ottosen.
I dag kunne selvsamme Patch Wibb vinde Helge & Marks-Jørgensens Mindeløb. Det skete i hænderne på Jörgen Sjunnesson, der kørte Patch Wibb til sejr i tiden 1.14,6/2000 m. Auto.
Det var sæsonens niende sejr til Patch Wibb, der i dag rundede 200.000 kr. i sæsonindtjening. Dagen sejr betyder ligeledes at Patch Wibb runder 400.000 i karriereindtjening.
Dagens sejr var den tredje i træk til Patch Wibb, som har vundet 15 af karrierens 44 starter.
Rene Kjær sygemeldt.
Rene Kjær har kørt sit sidste travløb i år. Rene Kjær kom til skade med håndleddet i forbindelse med træning og blev forleden opereret. Det går noget tid, inden at René Kjær atter er tilbage i sulkyen efter et uheld under træningen på hans gård forrige lørdag.
René Kjær var uheldig ved at lande på sit håndled, og det betød, at der gik en flig af, som også betød operation. I første omgang var operationen planlagt til i mandags, men den blev udskudt til tirsdag, hvor det endelig lykkedes.
Nu venter der en god genoptræningsperiode for René Kjær.
Rene Kjær står som træner af dagens vinderhest. Se sejren her.
Foto Burt Seeger.







