Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Flemming satte uofficiel verdensrekord

Det var ny svensk rekord for distancen, og uofficiel verdensrekord da Flemming Jensen i aftes sejrede bag staldens Targaryen. Der skulle dog lidt held til før sejren var i hus.

Det var ejeren, der fortalte mig, at Targaryen var berettiget til at starte i løbet. Hun stod anstændigt inde i løbet, men det var afstanden, som jeg ikke var sikker på, hun kunne klare.

Der var gode penge at køre om, og jeg syntes, det var værd at tage en chance og starte.

Da vi havde ca. 600 meter tilbage, fik jeg nogle forhåbninger om, at hun kunne være blandt de tre bedste. Midt i opløbet så jeg, at hun kunne blive nummer to og så galopperede en hest over målstregen, sagde Flemming Jensen i vindercirklen.

Targaryen fik 150.000 kroner for sejren. Hun blev udbudt til salg på Sweden International Yearling Sale 2020, men blev dengang købt tilbage for SEK 480.000 af sin ejer.

TARGARYAN NZ9 1625

Hoppen er efter Armbro Voice (Garland Lobell), 1.13,6/$93.149, som tidligere er far til Varenne-afkommet Sylvester America, 1.10,1/$443.850, Red Rose America, 1.09,7/€403.444, og Laurel America, 1,10, 4/€265.109.

Targaryen er opdrættet af Panamera Racing, og ejes af Miles Ahead Trotting GmbH ved Jesper Hansen, der indenfor de seneste år har sat hårdt på dansk travsport.

Vindertiden hed 1.13,9/2660 m. Volte.

Se gårsdagens sejr her.

Foto Hesselborg Foto.

 

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet