13. august 2026

Erik Bondo klar til Oslo Grand Prix

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Erik Bondo-trænede Cokstile er klar til Oslo Grand Prix. Det er blevet officielt her til aften.

Elitloppsvinderen fra 2020 klarede ikke at kvalificere sig til årets finale i Elitloppet. Nu venter der endnu en stor opgave for Cokstile, da denne er sjette hest der er klar til Oslo Grand Prix.

Følgende heste er klar for Oslo Grand Prix:

Perfetto
Seven Nation Army
San Moteur
Cicero TG
Stoletheshow
Cokstile

I år har Cokstile vundet årets udgave af det finske storløb Finlandia-Ajo.

Cokstile er født i Norge og hesten vandt det norske Derby tilbage i 2017. I 2019 blev Cokstile solgt til Italien, og året efter vandt han Elitloppet, da Propulsions sejr blev slettet.

I begyndelsen af ​​januar i år vandt Cokstile Prix de Burgundy, hvilket medførte en plads til Prix d’Amerique. Her blev det til en mindre placering, men kvalifikationen viste med al tydelighed hestens store egenskaber.

Danske Erik Bondo har gennem en lang årrække drevet en succesfuld trænerforretning i Italien. Samtidig har han af flere omgange haft en lige så succesfuld filial i Frankrig. Desuden har Erik Bondo også formået at vinde det italienske trænerchampionat.

SENESTE NYHEDER
LEICESTER S2 5852 2
12. august 2026

Stor dag for mange anpartshavere

Stor dag for mange anpartshavere Team Lunden har gennem årene udviklet sig til et af de mest markante og samlende…
SAMARBEJDSPARTNERE