Er Lyon fortsat ubesejret efter i dag?
Peter Rasmussen sender på fredag eftermiddag staldens Lyon (Googoo Gaagaa) til start i Skive.
Den ubesejrede 3-årige har endnu ikke været tæt på at tabe et travløb.
Æblet falder ikke langt fra stammen.
Amulet, der triumferede i Dansk Hoppe Derby i 2016, havde en bemærkelsesværdig karriere med 14 sejre i 29 starter og en samlet præmiesum på 719.000 kr.
Hele hendes karriere blev håndteret af Peter Rasmussen, mens opdrættet blev varetaget af hans hustru, Lone Rasmussen.
I dag er Amulet mor til tre afkom, og Lyon ser ud til at have potentiale til at videreføre familiens succesfulde traditioner.
Peter Rasmussen
Peter Rasmussen er født d. 13. marts 1963, og Skive-træneren startede sin trænervirksomhed op 31 år efter i 1994.
Peter Rasmussen har et CV, som ganske få i dansk travsport.
Peter Rasmussen har haft mange fine heste gennem karrieren. En af de absolut bedste var derbyvinderen fra 1997 Atom Tess.
Atom Tess, vandt 32 af karrierens 84 starter, og præmiesummen sagde 4.368.060 kroner. Hesten var opdrættet af Emma Knudsen ved Skive og ejet af Stald Tess.
Fantastisk familie
Han begyndte som kusk i 1963, og vandt to gange i 60erne championatet på Bornholm.
Leo Rasmussen vandt kuskechampionatet på Bornholm to gange, og organisatorisk tog han også en tørn med bestyrelsesposter og formandspost i Bornholms Travhesteejerforening.
Leo Rasmussens passion for væddeløbssporten har i den grad smittet af på familien, og i Skive er sønnen Peter Rasmussen professionel travtræner med stor succes.
“Min far kørte til og med 2016 og har vundet mere end 246 sejre på Bornholm, og desuden omkring 20 sejre på andre baner i Danmark.”
Oldebarnet Aischa
Aicha repræsenterer fjerde generation i travfamilien Nørregaard/Rasmussen, og naturligvis var hendes oldefar til stede ved ringside, da hun i 2022 sikrede sig karrierens første sejr.
Her er der tale om en ægte travfamilie med stolte traditioner.
Familien Rasmussen/Nørregaard kan igen få ny succes på de danske travbaner.
Læs om seneste start for Lyon
Anden dagssejr blev det til for Birger Jørgensen, da han vandt med Peter Rasmussen-trænede Lyon (Googoo Gaagaa). Det skete i tiden 1.15,9/2060 m. Auto. De efterfølgende placeringer i løbet gik til Luna Lovegood og Last Night.
Ejer: Lone Rasmussen
Opdrætter: Lone Rasmussen
Træner: Peter Rasmussen
Kusk: Birger Jørgensen
Se løbet her.
Øvrige løbsrepriser
Se karrierens anden sejr her.
Se debutsejren her.
Fotos af
Flemming Andersen
Travfoto Bornholm – Torben Ager.
Travet.dk.
[useful_banner_manager banners=19 count=1]
[useful_banner_manager banners=4 count=1]











