Danske interesser i amerikansk storløb – Panamera Racing og Thomas Lind-Holm klar på The Red Mile
Dansk travsport får endnu en spændende weekend i USA. Når nogle af de bedste treårige hopper mødes på The Red Mile i Lexington, er der nemlig markante danske interesser med helt fremme.
Både Panamera Racing og Thomas Lind-Holm er repræsenteret i Kentucky Filly Futurity, og dermed får Danmark endnu en gang en direkte forbindelse til et af de store amerikanske løb.
Det er samtidig kulminationen på en sæson, hvor begge danske ejerinteresser flere gange har markeret sig på allerhøjeste niveau i USA.
Busy Miss Lissy S repræsenterer Panamera Racing
For Panamera Racing er det Busy Miss Lissy S, der skal forsøge at fortsætte en stærk amerikansk sæson.
Den treårige hoppe har allerede vist, at hun hører hjemme blandt årgangens bedre hopper, og hun har gennem sæsonen mødt flere af de navne, der også har været med fremme i de største amerikanske årgangsløb.
Busy Miss Lissy S står med tre sejre i ni starter i 2026 og har samtidig løbet en rekord på 1.51,4 efter amerikansk tidsangivelse.
Det svarer til en kilometertid i området 1.09,5, og det fortæller ganske meget om det niveau, der kræves for at være med i den amerikanske hoppeelite.
For Panamera Racing er deltagelsen samtidig endnu et eksempel på, at den danske stald gennem flere år målrettet har arbejdet internationalt.
Der er blevet handlet, opdrættet og investeret med blikket rettet mod de største løb, og USA har efterhånden udviklet sig til en vigtig del af staldens sportslige profil.
Thomas Lind-Holm har Custom med
Thomas Lind-Holm er repræsenteret gennem Custom, der trænes af svenske Per Engblom i USA.
Custom er efter Walner og den franske hoppe Goldy Mary FR og har i løbet af 2026 været med i flere af de helt store opgaver for de treårige hopper.
Hun har blandt andet vist en særdeles stærk afslutningsevne, og netop hendes speed har flere gange været hendes store våben.
Samarbejdet med Per Engblom har udviklet sig flot, og Custom har gennem sæsonen løftet sig ind i den gruppe af hopper, der på en god dag kan være med helt fremme.
Det er i sig selv en stor præstation.
Amerikansk travsport har enorme hestepopulationer, store stalde og hård konkurrence, og vejen frem til de største løb er derfor lang.
Dansk duel på højeste niveau
At både Panamera Racing og Thomas Lind-Holm nu er repræsenteret i samme store amerikanske årgangsløb, er værd at hæfte sig ved.
Det er to danske aktører, der gennem flere år har arbejdet målrettet med både blodlinjer, køb, salg og international satsning.
De to hopper har allerede mødt hinanden tidligere på sæsonen.
Både Busy Miss Lissy S og Custom var blandt deltagerne i Hambletonian Oaks, hvor ingen af dem fik det optimale løbsforløb, men alene deltagelsen i finalen understregede niveauet.
Nu venter endnu en mulighed.
Kentucky Filly Futurity er et traditionsrigt løb for treårige hopper, og The Red Mile er samtidig en af de mest berømte travbaner i verden.
Banen i Lexington er kendt for sin hurtige oval og sine mange store rekordpræstationer.
Det er et sted, hvor nogle af historiens største amerikanske travere har markeret sig.
Custom har haft en stærk sæson
For Thomas Lind-Holm har 2026 været en særdeles interessant amerikansk sæson.
Custom har leveret flere stærke præstationer og har blandt andet vundet New Jersey Classic-finalen på The Meadowlands.
Hun har desuden tidligere været helt fremme i flere større amerikanske årgangsløb.
Det har gjort hende til en af de mest spændende danske ejerinteresser i USA i år.
Thomas Lind-Holm har samtidig haft store resultater med egne opdræt i Europa, og onsdag aften vandt Nassir Dust Breeders Course-finalen på Jägersro.
Det betyder, at Lind-Holm på ganske få dage kan opleve store løb på begge sider af Atlanten.
Panamera Racing har sat sig spor
Panamera Racing har ligeledes gennem flere år været et navn, man bemærker langt uden for Danmarks grænser.
Stalden har været involveret i både avl, ejerinteresser og internationale satsninger, og Busy Miss Lissy S er endnu et eksempel på det arbejde.
Hun havde allerede en stærk sæson som toåring, hvor hun vandt seks af ni starter.
I år har hun fortsat udviklingen og har samtidig sænket sin rekord markant.
Det fortæller om en hoppe, der både har fart og erfaring fra den amerikanske elite.
Det er egenskaber, der bliver afgørende, når der køres om store præmier på The Red Mile.
Dansk travsport rækker langt
Det interessante er ikke kun de to heste.
Historien fortæller også noget om, hvor international dansk travsport er blevet.
Danske ejere og opdrættere køber heste i USA, sender heste i træning hos internationale toptrænere og deltager i løb, der tidligere kunne virke meget langt væk fra dansk travsport.
I dag er situationen anderledes.
Internationale blodlinjer, auktioner, transport og samarbejde på tværs af landegrænser gør det muligt for danske aktører at konkurrere på langt større markeder.
Panamera Racing og Thomas Lind-Holm er to tydelige eksempler på netop den udvikling.
De har valgt forskellige veje undervejs, men fælles er ambitionen om at være med, hvor konkurrencen er størst.
Lexington bliver næste store test
Lørdagens opgave bliver naturligvis hård.
Kentucky Filly Futurity samler stærke treårshopper, og på dette niveau bliver positioner, tempo og marginaler afgørende.
Men set med danske øjne er udgangspunktet allerede interessant.
To danske ejerinteresser er med i et af efterårets store amerikanske løb.
Det giver dansk travsport endnu en grund til at holde øje med løbene fra Lexington.
For Panamera Racing handler det om at få det maksimale ud af Busy Miss Lissy S.
For Thomas Lind-Holm gælder det samme med Custom.
Og uanset udfaldet er det endnu en markering af, at danske ejere og opdrættere kan være med helt fremme på den internationale scene.
Lørdag får vi svaret på, hvor langt de to danske håb kan række på The Red Mile.









