26. august 2026

Dansk opdrættersejr på Romme – Rundet 34 millioner

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

I 2021 medbragte Panamera Racing hesten Kong Venience på Åby Yearling & Mixed Sale 2021, hvor hesten blev handlet for 800.000 SEK.

I dag kom karrierens tredje sejr i hus, da Kong Venience sejrede på Romme.

I hænderne på Markus B. Svedberg sejrede Kong Venience i tiden 1.14,7/2140 m. Den 4-årige hingst tillod sig en galop undervejs, så dette var imponerende.

I 15 starter er det blevet til 283.293 SEK.

Markus B. Svedberg står for den daglige træning.

EMPIRE 11I1601

Opdræt gør det godt

Ægteparret Jeanette og Jens Glud Hansen, Panamera Racing, har gennem en årrække satset på opdræt af travheste, og det går ganske godt.

Eenymeenyminymoe, Empire, Eric The Eel, Even Steven, Howdy Partner, Holly Go Lightly er nogle af de navne, som i de senere år har tegnet virksomheden.

Opdrætterne har en opdateret hjemmeside, og der kan blandt andet se hvad deres opdræt har løbet i løbet af karrieren.

Her fremgår det at virksomhedens opdræt for nylig rundede 34 millioner kroner i præmier.

Se dagens sejr her.

 

 

SENESTE NYHEDER
25. juni 2020

Kun i dag!

Buzz Alo er en 5 Årig vallak efter S J’s Caviar. Han har indløbet 6.300 kr. i karrierens 11 starter,…
25. juni 2020

Travheste uden sko er hurtigere

Den overskrift får givetvis ikke mange til at falde ned af stolen. En gruppe forskere fra svensk travsport og svensk…
SAMARBEJDSPARTNERE