Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Dansk opdræt med i V75-spillet

Fhv. træner Anders Wester har fin succes med sine Westwood-opdræt. I eftermiddag kan den svensk bosiddende dansker se Kayla Westwood til start i V75-spillet.

Anders Wester er bosat i Sverige, hvor han bl.a. arbejder som beslagsmed. Siden 2006 har Anders Wester opdrættet travheste, og han bruger kennel-navnet Westwood.

Anders Wester opdrættede Kayla Westwood, starter i eftermiddag på Bergsåker.

Kayla Westwood starter kl. 17.50.

Der venter vinderen 125.000 skr.

Mattias Djuse

Kayla Westwood hos dygtig træner

Det er årgang 1989 fødte Mattias Djuse, der står for den daglige træning af Melby Westwood samt Kayla Westwood. Mattias Djuse har netop haft et fremragende 2023.

Her blev det til 113 sejre for staldens heste, som samtidig løb rekordhøje, 21.272.272 skr. ind til staldens hesteejere. Det er en forbedring på 6,1 million skr. fra året forinden.

Djuse voksede op i en trav interesseret familie. Han er søn af travtræneren Anders Djuse, og bror til travprofilerne Magnus, Martin og Mats. Han er også fætter til ishockeyspilleren Emil Djuse.

I gymnasietiden læste Djuse på Travskolen Wången. Herefter arbejdede han en tid som lærling hos Timo Nurmos og Anna Forssell inden han tog springet som professionel træner i 2015.

Har 111 heste

Succes avler succes, er velkendt udtryk, og ovenpå karrierens bedste sæson er stalden fyldt godt op med konkurrencedygtige heste.

Den nuværende træningsliste tæller også danskejede Hustle Rain. Det er hesten i folden på billedet.

Der findes aktuelt 111 heste på træningslisten hos Mattias Djuse, som for år tilbage havde Mads Hviid ansat i stalden i en periode.

Fotos af Trav365.no.

 

 

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
VIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK