Dansk Hestevæddeløb informerer – Ny model for driftstilskud på plads
Bestyrelsen i Dansk Hestevæddeløb har med virkning fra budgetår 2023 besluttet at ændre sammensætningen af det driftstilskud, der understøtter de danske væddeløbsbaner. Sådan lyder det i en mail til Travet.dk i dag fra Dansk Hestevæddeløb.
Her skriver man:
Den nye driftstilskudsmodel er bygget på en række objektive kriterier og baseret på beskrevne mål og forventede effekter. Disse beskrives i såkaldte KPI’er (Key Performance Indicators), der skal understøtte strategien for den samlede sport og sikre banernes incitament til at arbejde i samme retning.
Det handler om etablering af sponsornetværk, baneheste, pulje til indsatser rettet mod hesteejere, større publikumstal og styrkelse af ungdomssporten.
Tilskuddet i forhold til pony-/ungdomssporten øges med det klare formål, at vi fokuserer meget mere på rekruttering af nye aktive og samtidig formår at fastholde de unge mennesker, der allerede er en del af sporten.
Driftstilskuddet er desuden fremadrettet i højere grad baseret på kriterier, der sikrer en bredere fordeling af midler tildelt fra Kulturministeriet. Det betyder især, at Det Danske Travselskab (Charlottenlund Travbane) vil modtage et væsentligt reduceret tilskud, men stadig et højere grundtilskud end de øvrige travbaner baseret på anlæggets størrelse og dermed større krav til vedligeholdelse.
Driftstilskuddet er endvidere fordelt efter antal løbsdage, og det betyder helt naturligt, at de baner med mest løbsafvikling vil modtage en større andel af driftstilskuddet
Særligt omkring Det Danske Travselskab (Charlottenlund Travbane).
Til brug for behandling i DTGU’s bestyrelse har bestyrelsen i Dansk Hestevæddeløb besluttet nedenstående indfasning af den nye driftstilskudsmodel i relation til DTS.
DTS indtræder i den nye driftstilskudsmodel pr. 1. januar 2023 på lige fod med alle øvrige baner.
Dog skal DTS have mulighed for at tilpasse sig de økonomiske konsekvenser af den nye driftstilskudsmodel, og der er med udgangspunkt i de af DTS udarbejdede prognoser for 2023-2025 besluttet en økonomisk overgangsordning.
Denne består i, at der for 2023 ydes et ekstraordinært driftstilskud på 900.000 kr. samt, at DTGU over en treårig periode yder rentefrie lån på 3 mio.kr. som delvis kompensation for det reducerede driftstilskud.
Efter de tre år forventes DTS at have tilpasset sin forretning og dermed fået skabt et sundt økonomisk fundament. DH og DTGU bakker fuldt ud op om at skabe likviditeten for, at DTS kan få gennemført denne transformation.
Afsluttende skal det understreges, at beslutningen om opbygningen af den nye driftstilskudmodel er truffet i enighed af DH og DTGU, og dermed kan modellen og en bredere fordeling af midlerne igangsættes.







