Bvlgari Peak og Peter Stenå – God reklame for en derbyvinder
Hvis den danske opdrætter Peter Stenå sidder og glæder sig i disse dage, er der al mulig grund til det. Han er nemlig både ejer og opdrætter af den tidligere derbyvinder Bvlgari Peak, en hest der ikke blot satte sit aftryk på løbsbanerne, men som nu også begynder at vise sit værd i avlen. For en opdrætter er der få ting, der varmer mere end at se et eget produkt lykkes – og når det sker både i løbskarrieren og i avlen, er det ren tilfredsstillelse.
Bvlgari Peak havde en karriere, der på alle måder kan betegnes som succesfuld. Med 14 sejre og 1.217.888 kroner indtjent vidner tallene om en hest med både klasse, styrke og holdbarhed. Undervejs i karrieren nåede han at være i træning hos tre markante profiler i dansk travsport: Flemming Jensen, Steen Juul og naturligvis Peter Stenå selv. Hver af dem formåede at udvikle hesten og bringe nye facetter frem i dens præstationer.
Det var dog i regi Team Juul, at Bvlgari Peak for alvor skrev sig ind i historiebøgerne. I 2017 vandt han nemlig Dansk Trav Derby, det mest prestigefyldte løb for danskfødte heste. Derbysejren er for enhver opdrætter og ejer et højdepunkt, og for Peter Stenå var triumfen ekstra særlig, fordi han selv stod bag både avl og ejerskab. Det er en sjælden kombination, der understreger kvaliteten af hans avlsarbejde.
Derbysejren var dog langt fra det eneste højdepunkt. Bvlgari Peak viste tidligt sit talent og vandt blandt andet Jydsk 4-årings Grand Prix, endnu et af de store årgangsløb i Danmark. Hans karriere strakte sig frem til 2022, hvor han efter flere flotte præstationer blev pensioneret som aktiv væddeløber. På det tidspunkt havde han allerede bevist alt, hvad man kan forvente af en tophest: stabilitet, udvikling, vilje og evnen til at levere, når det gjaldt.

Som avlshingst
Efter karrieren gik Bvlgari Peak videre til avlen, hvor forventningerne naturligt var høje. Ifølge Travinfo.dk er han far til 19 afkom, og selvom mange af dem stadig er unge og under udvikling, begynder resultaterne nu at vise sig. Den mest meriterede afkom til dato er den nu 5-årige Jazz Laser, der har tjent 217.950 kroner i 23 starter. Jazz Laser har vist både fart og stabilitet og markerede sig blandt andet med en flot sjetteplads i Dansk Hoppe Derby 2024 – et resultat, der vidner om potentiale og kvalitet.
For en avlshingst er det afgørende, at de første årgange viser lovende takter, og her må man sige, at Bvlgari Peak er godt på vej. At have et afkom i Hoppe Derby-feltet er i sig selv en stærk reklame, og når præstationerne samtidig er stabile, giver det tro på, at endnu større resultater kan være på vej. Mange af hans øvrige afkom er stadig i starten af deres karrierer, og det er ikke usandsynligt, at flere vil træde frem i de kommende år.
For Peter Stenå er udviklingen en bekræftelse på, at hans avlsfilosofi og arbejde bærer frugt. At være både opdrætter og ejer af en derbyvinder er en bedrift, men at se den samme hest begynde at markere sig som avlshingst, er næsten endnu større. Det er her, avlsarbejdet for alvor viser sin værdi – når næste generation begynder at præstere.
Bvlgari Peak står derfor i dag som et stærkt eksempel på en danskfødt travhest, der både i løb og avl leverer varen. Hans historie er et vidnesbyrd om dedikation, faglighed og passion for sporten. Og for Peter Stenå er der god grund til at smile: Reklamen for hans derbyvinder bliver kun bedre og bedre.

Fin afkomssejr på Charlottenlund Travbane
Der blev leveret topklasse sport, da den lovende 3‑åring Le Mans sikrede sig en overbevisende sejr for Morten Friis. Allerede på første langside satte Friis angrebet ind, og ekvipagen overtog føringen med stor autoritet.
Selvom Le Mans tidligt tog kommandoen, blev sejren langt fra foræret. Den talentfulde hest måtte arbejde hele vejen til mål, men efter en stærk og stabil præstation kunne den holde konkurrenterne bag sig. Lemmy leverede en flot afslutning til andenpladsen, mens Isola L C tog tredjepladsen.
Sejren understreger Le Mans’ store potentiale og bekræfter, at ekvipagen er en spændende duo at følge fremover.
Opdrætter: Asger Roed Jensen
Ejer: Team Le Mans
Kusk: Morten Friis
Træner: Morten Friis
Fotos af
Burt Seeger

Tags: Avl, Bvlgari Peak, Peter Stenå





