Bornholm klar med startlister
Bornholm klar med startlister
Efter løbsdagen i går er Bornholms Brand Park allerede klar med startlisterne til næste løbsdag.
Banen i Almindingen byder inden for igen om en uge, hvor der igen er stor løb på programmet.
[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]
Rose & Calles Cup
Hovedbegivenheden den kommende tirsdag på Bornholm er det traditionsrige Rose & Calles Cup, der udelukkende er forbeholdt bornholmskopdrættede heste. Et løb, der har samlet 11 heste.
Den mest vindende hest i feltet er Kurt Pedersen-trænede Frøns Hjortshøj, der atter får Niels Kristian Hansen i sulkyen. Den niårige hest kommer til start med 34 sejre i 83 starter.
Banens førende amatørtræner Stefan Lind-Holm er også repræsenteret i løbet. Det er han med Keep Winning, der skal køres af Niclas Steinlein, som sidder bag hesten for første gang.
Se startlisterne her.
[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]
Nye chancer for Mads P
Med en enkelt sejr i går på hjemmebanen, er den regerende bornholmske amatørchampion Mads Petersen også førende i 2026. Det er foreløbet blevet til 20 sejre i indeværende år i Almindingen.
Mads Petersen får en travl tirsdag, hvor han skal køre fire heste, der alle er i træning hos Stefan Lind-Holm. Det er kvartetten Hejdi Hovmand, Kenzo River, Cerosso og Itziar.
Desuden skal amatørkusken gæstekøre Signe Holst Petersen-trænede Foxie Hill, Nicole Jensen-trænede Jam In Laser samt Mathilde Bager-trænede Inverness Downs.
1993-fødte Mads Petersen havde sin bedste sæson i 2024, hvor det blev til 39 sejre i 138 starter. I år er det foreløbigt blevet til 22 sejre i 72 starter. Svarende til en sejrsprocent på flotte 31.
[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]
Der meldes igen i morgen
Mandag middag meldte man til start til Grand Circle-løbene fredag eftermiddag i Skive, hvortil baneprogrammet også er blevet lavet færdigt. Et program, som kan findes lige her.
Der blev meldt til start til to baner i går. Først og fremmest til Harald Lunds Mindeløbsdagen på søndag, hvor baneprogrammet kan ses her, men allerede dagen forinden køres der også på Jydsk Væddeløbsbane.
I morgen meldes der også til start på to baner. Der er onsdagsløb på Charlottenlund Travbane, mens det er Spar Nord Arena i Aalborg, der står for programmet døgnet senere.
Se propositionerne her.
Fotos af Torben Ager & Hesselborg Foto
[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”740065″]

[the_ad id=”824666″]







