Bo Westergaard og Flemming Jensen kan få en stor weekend
Der bliver travlt i staldene hos både Bo Westergaard og Flemming Jensen den kommende weekend med masser af heste til start.
For Bo Westergaards vedkommende kommer hans stald til at starte hele 24 heste, som er fordelt med 11 i dag og 13 i morgen.
Med de mange heste til start, så er det et større puslespil, der skal op for staldpersonalet for at det kan køre på skinner.
I følge baneprogrammet er Bar Crawl den bedste chance, der som den eneste af Bo Westergaards heste er tippet som vinder.
Bo Westergaard kører selv af hestene i eftermiddag, mens det er en Nicklas Korfitsen, som kører til at køre de øvrige fem.

Flemming Jensen kan også være med fremme
Med to sejre i træk har Glorius Rain, som trænes af Flemming Jensen, mulighed for at vinde endnu en sejr til samlingen.
Glorius Rain er tippet som vinder i baneprogrammet, mens den staldkammerat Eenymeenyminymoe er tippet som treer i samme løb.
Flemming Jensen starter fem heste i løbet af fredagen, mens det bliver til 16 starter for Aalborg-træneren i morgen.
De to trænere er også dem, der har kørt mest ind foreløbigt i løbet af 2023, hvor det atter ligner at Bo Westergaard kommer til at køre med ind.
Foto Burt Seeger.







