Avlshingst har to afkom med i Grand Circle 4-års Hoppechampionat
Talent på talent, stjerne efter stjerne og en bredde på et meget højt niveau, det er historien om Great Challenger i avlen.
I dag har avlshingsten med den store betydning for Dansk Travsport to afkom med i Grand Circle 4-års Hoppechampionat 2022. I dag hedder kortene Gloria Line og Steen Juul samt Go On Gardenia med Knud Mønster (Topbilledet).
I 2011 blev Great Challenger championhingst i Danmark og sammenlagt er denne titel vundet fem gange. Great Challenger og dennes betydning for dansk avl er derfor enorm.
Foreningen af Traveropdrættere i Danmark, eller i daglig tale, det mere mundrette Opdrætterforeningen, har siden 1938 været en væsentlig faktor i den danske travavl. Via opkøb af hingste i USA har foreningen igennem årene stillet nyskabende avlshingste til rådighed for de danske opdrættere.
På Hovhedegaard er som altid avlschampionen Great Challenger på plads. Denne fantastiske hingst, der bare leverer talenter i en lind strøm, manifesterer sig mere og mere, år for år, som den mest betydende hingst i Danmark i nyere tid.

Formidlet flere bedækninger
Great Challenger og dens store succes har også smittet af på vores medie. Vi hr udbudt flere bedækninger, og alle uden undtagelse er formidlet videre.
En af dem, der slog til i år, er unge Jonas Hansen med licens på Charlottenlund Travbane. I august måned investerede han i en bedækning til hoppen Alexia Højvang, da Frank & Preben Sørensen udbud denne.
I den forbindelse fortalte man:
– Bedækningen er købt til Alexia Højvang. Det er et flot tilbud Frank og Preben Sørensen er kommet med, og det er næsten for godt til at springe forbi. Great Challenger er altid leveringsdygtig, sluttede Jonas Hansen ved den lejlighed. –
I dag kan endnu to afkom efter Great Challenger så gøre sig på den store scene herhjemme.
[useful_banner_manager banners=4 count=1]





