Auktion – Søren Johansson handlede
Søren Johansson stod for det første danske indkøb på Solvalla Criterium Sale 2023, der afvikles i dag.
Jeg kan godt bekræfte at Papoea Boko er indkøbt til stalden. Det er en ny hesteejer i sporten, som har fået lyst til at investere i ny hest.
Papoea Boko er en hoppe efter Hayden Hanover – Guinea Boko, og vi betalte 40.000 svenske kroner for hende.
Vi har handlet tre heste på de svenske auktioner, og det er glædeligt at der findes investeringsvillige hesteejere.
Vi er vel i gang med et lille generationsskifte i stalden, og jeg synes stalden ser rigtig fornuftig ud. Det har givet mig meget at flytte til Skovbo, uddyber Søren Johansson fredag aften. –

Papoea Boko
Om Papoea Boko skriver man:
Guinea Boko fik sin debut i februar som treåring og havde en succesrig karriere for sin træner Lars-Göran Söderberg. Højdepunktet i hendes karriere kom i et Diamond Mare-løb, da hun fra spor 15 bag bilen slog en hest så god som Millie Millionaire for at vinde.
Guinea Boko er halvsøster til den gyldne hest Harran Boko!
Hayden Hanover er en hingst, der konkurrerede i den absolutte top af kuldet som to- og treårig og satte rekord 1.06,6ak! Hans far Somebeachsomewhere blev champion og hans mor, Hana Hanover, tjente $1,2 millioner!
Foto Lina Alm






