Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Andre Ward anden i V75

Steen Juul-trænede Andre Ward hentede en flot andenplads ved dagens V75-Løb på Åby. En stærk afslutning banede vejen for den danske topplacering.

Travet.dk havde tidligere på året V75-hesten Andre Ward på salgsmenuen. Trods mange henvendelser, så lykkedes det ikke at formidle Andre Ward og det var der en årsag til.

  • Vi skal ikke have noget fra Flemming Jensen.
  • Vi kan ikke forbedre noget fra Flemming Jensen
  • Når Flemming Jensen ikke selv har kunder på hånden, tror han så på hesten endnu.
  • Hvor mange eksempler er der på, at en hest forbedrer sig efter den, har været hos Flemming.”

Det var sådanne kommentarer, der gik igen og igen omkring Andre Ward, og det var ikke udbudsprisen, der var udfordringen. Det var i stedet overvejelserne om man kunne forbedre eller fastholde hestens nuværende niveau.

Andre Ward blev kort efter trænerskiftet til Steen Juul.

Det er sidenhen blevet til en tangering af banerekorden på Fyens Væddeløbsbane, og i dag var Andre Ward anden i dens V75-Løb på Åby.  En indsats til 62.500.

Sportsinteresseret familie

Andre Ward ejes af Emilie & Jonathan Fischer. Travsporten har altid fyldt meget i badmintonstjernen Joachim Fischers liv. Han er vokset op tæt på Charlottenlund Travbane, som han er kommet fast på siden barnsben, og i dag er hans børn ejer af Andre Ward.

Opdrætter er Julie og Max Nielsen.

Se løbet her, hvor Behind Bars sejrede for Johan Untersteiner.

Arkivfoto – Gorm Foto.

–

–

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet