Åby – Saga Laursen indledte dagen med sejr
Åby – Saga Laursen indledte dagen med sejr.
Dagens første løb på Åby blev vundet af Saga Laursen, som sejrede med Jonas Moberg-trænede Calibra V.M. (Nuncio).
I samme løb bemærkede vi, at Karina Madsen sikrede sig en tredjeplads med Gin Flame, mens danskregistrerede og danskopdrættede Heide blev nummer fire med Kristina Kvasnes i sulkyen.
Det er svært at finde flere superlativer om Saga Laursen, end dem vi allerede har brugt flere gange. Saga Laursen har gennemgået en imponerende udvikling de seneste to år, hvor sejrene er kommet i en jævn strøm.
Denne fremgang skyldes blandt andet, at Saga for to år siden ændrede sin daglige rutine. Efter flere år hos forskellige trænere begyndte hun at træne hos sin mor, hvilket har været en afgørende faktor for hendes succes og de mange sejre.

Saga Laursens rejse gennem travsporten
Saga Laursen brænder for travsporten, og det afspejler sig i de utallige timer, hun har tilbragt på de svenske landeveje.
Rejse er et nøgleord i Sagas historie. Hun har dedikeret sig til sporten og brugt utallige timer på at køre rundt i Sverige – ofte for blot en enkelt køretur eller ridetur. Det kræver en særlig viljestyrke og dedikation at rejse landet rundt for disse korte øjeblikke.
Gennem hårdt arbejde og en urokkelig indsats har Saga Laursen formået at sætte sit navn på det svenske landkort inden for travsporten.
Det er imponerende.

Info.
Saga vandt i dag i selskab med Jonas Moberg-trænede Calibra V.M. (Nuncio).
Vindertiden blev 1.14,1/1640 m.
Præmien 40.000 skr.
Se løbet her.
[useful_banner_manager banners=4 count=1]
[useful_banner_manager banners=2 count=1]







