Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Oliver har taget springet til Sverige

Oliver har taget springet til Sverige – Kører for sin arbejdsgiver i dag

Oliver Kristoffersen har siden 18. maj arbejdet hos Per Nordström. Han kører, træner og skor – og med flere køreture i vente sætter den unge dansker nu også fokus på mulighederne i løbene.

For unge mennesker i travsporten kan vejen frem føre ud over Danmarks grænser. Ud til en ny stald, nye arbejdsrutiner og en hverdag, hvor man skal finde sin plads. Oliver Kristoffersen har taget det skridt. Siden 18. maj har han arbejdet hos den svenske træner Per Nordström, og hans opgaver spænder bredt.

– Jeg kører, træner og skor hos Per Nordström, fortæller Oliver Kristoffersen til Travet.dk.

Det er tre arbejdsområder, som bringer ham tæt på hestene og deres udvikling. Samtidig skal han køre flere gange i den kommende periode. Dermed bliver arbejdet i stalden suppleret med muligheder for at samle erfaring i løbene, hvor beslutningerne skal træffes hurtigt, og hvor forberedelsen skal stå sin prøve.

oliver 1

Ud i verden – tæt på håndværket

Travsportens unge skal have muligheder, hvis de skal udvikle sig. Køreture er en del af det. Det samme er arbejdet mellem løbsdagene: træningen, pasningen og forståelsen for, hvorfor en hest fungerer den ene dag og måske kræver en anden tilgang den næste. Hos Oliver fylder også skoningen i arbejdsdagen.

Netop bredden gør hans ophold interessant. Han arbejder med flere sider af hestens forberedelse og får dermed mulighed for at forbinde det, han mærker i træningen, med det arbejde, der foregår omkring hesten. En løbspræstation begynder længe før starten går, og den sammenhæng er vigtig at lære.

Oliver sætter med sin korte beskrivelse ord på en hverdag, hvor der er mere at tage fat på end selve køreturene. For unge, der søger ud, ligger en del af muligheden netop her: i at arbejde med faget hver dag og møde andre måder at løse opgaverne på.

Det gør ikke et udenlandsophold til en garanti for succes. Men det kan give et bredere grundlag at arbejde videre fra. Nye erfaringer skal omsættes til kunnen, og mulighederne i løbene skal gribes, når de kommer. For Oliver venter der flere af dem i den kommende periode.

471836952 2982175245291119 5472040304265419455 n

Flere køreture giver noget at bygge på

En ung kusks udvikling kan ikke alene aflæses i antallet af sejre. Der er også værdi i at lære at disponere et løb, vurdere tempoet og tilpasse sig den hest, man sidder bag. Hver køretur giver noget konkret at arbejde videre med, også når resultatet ikke bliver en topplacering.

Derfor er beskeden om flere kommende starter væsentlig. Oliver får mulighed for at supplere træningsarbejdet med løbserfaring. Det er her, vurderingerne bliver sat på prøve blandt konkurrenter, og her, han skal finde balancen mellem hestens muligheder og det løb, der faktisk udvikler sig.

Oliver Kristoffersen hos Per Nordström:

  • Begyndte: 18. maj.
  • Arbejdsopgaver: Kører, træner og skor.
  • Den kommende periode: Flere køreture i vente.
  • Aktuelt: Glæder sig til at køre Vala Cash.

Vala Cash skal vise fremgang

En af de aktuelle opgaver er Vala Cash. Hesten har døjet med sygdom, men Oliver Kristoffersen forventer fremgang i dagens start. Det er en køretur, han ser frem til, og meldingen giver et konkret indblik i hans vurdering før løbet.

– Jeg glæder mig til min køretur med Vala Cash. Den har døjet med sygdom, men vil være forbedret i dag, fortæller han.

Der er altså positive forventninger til hestens udvikling. Oliver peger på forbedring, men lover ikke sejr. Den forskel er værd at holde fast i, når præstationen senere skal vurderes. For en hest, der har været ramt af sygdom, kan et skridt frem være væsentligt, selv om det ikke udløser en tur i vindercirklen.

Vala Cash er rejsekammerat til Master Park. Også her er der opmuntrende meldinger fra træningen, men Oliver er tydelig om, hvor højt forventningerne skal sættes.

Klar besked om Master Park

– Master Park er gået meget frem i træningen, men er ingen vinderkandidat. Vi håber på en god præstation og en af de bedre præmier, fortæller Oliver Kristoffersen til Travet.dk.

Det er en præcis vurdering. Træningsfremgangen giver grund til at håbe på en god indsats, men Oliver gør ikke hesten til mere, end han mener, der er grundlag for. Målet er at få en præstation, som kan række til en af de bedre præmier.

Forventningerne til dagens heste:

  • Vala Cash: Skal vise forbedring efter sygdom.
  • Master Park: Har udviklet sig positivt i træningen.
  • Ambitionen med Master Park: En god præstation og en af de bedre præmier.

KAIZEN CASH 1

Giv de unge opmærksomhed

Oliver Kristoffersens historie handler derfor om mere end to heste på en løbsdag. Den handler også om en ung dansker, der søger erfaring uden for landets grænser og arbejder med flere dele af travsportens håndværk. Den slags forløb fortjener opmærksomhed, mens de udvikler sig.

De store resultater tager overskrifterne. Men bag dem ligger arbejdsdage, læring og muligheder, som nogen skal give de unge. Hos Oliver fortsætter arbejdet hos Per Nordström, mens flere køreture venter. I dag gælder det blandt andet Vala Cash og håbet om mærkbar fremgang.

Giver dansk travsport de unge nok muligheder – og hvad kan de hente ved at rejse ud? Skriv din mening på Facebook!

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK