Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Sidder den i dag for Hipster?

Det er foreløbigt kun blevet til en enkelt sejr i år for Hipster, da den vandt på Charlottenlund Travbane. Nu har hesten chancen for sejr på Biocirc Arena i Skive.

I eftermiddag starter hesten i Skive, og det gør den i Grand Circle 4-års Championat Consolation 2023, hvor dens træner Steen Juul sidder i sulkyen.

Parret har fået spor ni over 2060 meter auto, og det er med 30.000 kroner i førstepræmie i løbet, der har samlet 12 heste bag startbilen.

Tidligere i år blev Hipster forsøgt i derbyprøven, og den slap igennem nåleøjet med en andenplads, og hesten blev også Steen Juuls valgt i selve derbyet.

Hesten blev tidligt forsøgt fremad i sporene, men det endte i galop efter 700 meter og så sluttende hesten i det slagne felt i løbet.

Bondo

Indledte hos Bondo

Hipster er opdrættet af Heidi Andersen, og der er også fortsat hende, der står som ejer af hesten, der gør sin 20. start i eftermiddag.

Heidi Andersen var i mange år ansat hos Steen Juul, og det var derfor også nærliggende at han fik hesten i træning sidste år.

Forinden havde Hipster været i træning hos Erik Bondo i Italien, hvor den også nåede at gøre fire starter med en enkelt sejr til følge.

Sidste år startede hesten også i Kriterium Consolation, hvor den kunne sæsonens tredje sejr efter at den et par starter forinden havde vundet i derbyweekenden.

Foto Burt Seeger & Kim Gudmand.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet