Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Aalborg Hoppechampionat til Hertz

Det blev Hertz, der kunne tage sig af Aalborg Hoppechampionat for Knud Mønster. Det er en Jeppe Juel, der står for den daglige træning af hesten.

Fra starten af løbet var der dramatik, idet både Harper og Heimaey galoperede bag startbilen og de satte begge mange meter til.

Det betød, at Cori Gauff kunne tage spidsen, men allerede efter få hundrede meter kom Herina Sotto frem og overtog føringen.

Herina Sottos føring blev en kort fornøjelse, da Cori Gauff atter kunne indtage førerpositionen for Jeppe Juel.

På sidste langside kom Harper fremad i sporene, men hesten var forinden blev diskvalificeret for sin startgalop.

I stedet var det Hertz som kunne komme fremad og den overtog spidsen i sidste sving, hvor Knud Mønster kørte til.

Hertz (Readly Express) sejrede sikkert i tiden 1.13,6/2140 m. Auto og det var med Helena D D og Cori Gauff på de næste pladser.

– Det eneste var at jeg måtte gå lidt tidligt på langsiden, men hun klarede det, sagde Knud Mønster til Bet25 efter sejren.

– Vi har egentlig ikke noget samarbejde, men nu har jeg ikke så mange heste og var ledig, fortalte Knud Mønster.

Hertz 9323

Vinder: Hertz
Træner: Jeppe Juel
Kusk: Knud Mønster

Ejer: Team Juel
Opdrætter: Niels Juel
Vindertid: 1.13,7/2140 m. Auto
Præmie: 75.000 kr.

Se løbet her.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet