Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Kriteriumstoer sæsondebuterer

Der har været stille omkring Harpy, der var nummer to i Dansk Trav Kriterium 2022. Hesten er dog klar sæsondebut i starten af næste uge.

Flere af hestene omkring Dansk Trav Derby har startet flere gange i 2023, men det har dog ikke været tilfældet for Harpy, som trænes af Robert Bergh.

Hesten har nemlig ikke startet siden den var anden i Dansk Trav Kriterium 2022 bag Howlingatthemoon, men nu er den klar til sæsondebuten.

Den fireårige hest starter på Rättvik, hvor det er dens træner Robert Bergh, der sidder i sulkyen bag Harpy, der har fået spor fem over 2640 m. Auto.

Sæsondebuten bliver den sidste start for den Bent Lindhardt-opdrættede hest, der derefter starter i derbyprøven på Lunden, som køres fredag den 11. august.

Har vundet syv gange i 12 starter

Efter at være blevet godkendt i et prøveløb på Åby i 2021, debuterede Harpy på Bergsåker i slutningen af februar sidste år, hvor den dog opgav efter galop.

Herefter fulgte fem starter i Sverige, hvor den vandt fire gange, inden den blev til en start i en prøve til Jydsk 3-årings Grand Prix i Aarhus.

Det blev til sejr i prøven, men derimod endte det i galop i selve finalen, hvor Robert Bergh efterfølgende valgte at opgive med hesten og køre i stald.

Senere på året startede hesten i prøven til Dansk Trav Kriterium, hvor den vandt uden problemer, inden den altså blev nummer to i selve kriteriet.

Foto Ole Hindby

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet