Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Kim Pedersen hentede 200.000 NOK

Det er i dag blevet til to trænersejre til danske Kim Pedersen i Norge. Det er to sejre der sammenlagt indbragte 200.000 SEK.

Den første trænersejr sikrede Bjørn Steine da han sejrede bag The One (Django Riff). Det skete i tiden 1.15,2/2100 meter auto, og her var der 100.000 NOK i førstepræmie.

Den sejr blev der sidenhen fulgt op på da Erlend Rennesvik sejrede bag Velten Swarovski S J’s Caviar) i tiden 1.13,0/2100 meter auto til 100.000 SEK.

Kim Pedersen driver i det daglige en trænervirksomhed med 25 heste på træningslisten.

Købte på aalborgauktionen

Vi kunne tidligere på året oplyse, at selvsamme Kim Pedersen investerede i nyt hestemateriale på Aalborg-auktionen. Her forstærkede man sig med auktionskøbet Kalle May, som man måtte betale 30.000 kr. for.

Kalle Mays mor Rositta May var en herlig løbshest med tredjepladsen i Hoppederbyet 2012 som kronen på værket. Hun var en stor, atletisk og meget travsikker hoppe med et dejligt sind. Faderen Great Challenger behøver næppe nærmere introduktion.

Kim Pedersen har hjemmebane på Bjerke i Norge.

Se de to sejre her og her.

Foto Stein Larsen – Trav365.No

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet