Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Husker du – Handybus

Den 1. november 1984 vandt Handybus kørt af Preben Kjærsgaard Gran Premio Orsi Mangelli på San Siro-banen i Milano.

Handybus var H-årgangens store stjerne som 2- og 3-åring, men blev siden aldrig den store stjerne, han tegnede til.

Det blev både til sejr i Dansk opdrætningsløb samt Dansk Trav Kriterium for Preben Kjærsgaard.

I 4-års sæsonen blev det til en fjerdeplads i dansk Trav Derby. Det år hed vinderen Hawkeye og Axel Jacobsen.

Handybus var ellers var den helt store unge Europastjerne inden derbyet med meriterende sejre i udlandet. I selve derbyet blev Handybus, efter at have være lukket inde, kastet på tværs i opløbet i den spændende opløbskamp, men måtte “nøjes” med en fjerdeplads.

Efter derbysæsonen blev Handybus solgt for et millionbeløb til Belgien, hvor han virkede i avlen.

Preben Kjærsgaard har haft rigtig mange gode heste i sin karriere. Mest berømt er nok Meadow Roland, Handybus og så har han vundet Dansk Trav Derby med Adam Paradiso og Frække Frederik.

Handybus var opdrættet af Vagn Schmidt.

Har du en hest, som du synes, skal bringes i kategorien ”Husker du”. Er man velkommen til at kontakte Travet.dk på Ulrik@Travet.dk.

Foto Burt Seeger

–

–

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet