Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Velkommen til mandagstrav på Jydsk Væddeløbsbane.

Vi byder på ni travløb, hvoraf aftenens 6. løb tiltrækker sig særlig opmærksomhed. Ganske vist tæller feltet i travliga 1 blot fem heste, men til gengæld er der tale om meget interessante navne.

Her tænkes på Flash De Bucy, ny fransk traver i Anita Gregersen og Morten Melins regi, og så de tre Flemming Jensen-heste E Type Cash, Fossa og Emoji.

Fossa gør sin første start i syv måneder mens Emoji afrundede 2021-sæson med V75-sølvdivisionsfinalesejr på Solvalla og et sæsonfacit på 700.000 kr. Spændende bliver det at følge den nu seksårige travers videre færd.

Dagen byder endvidere på et fireårsløb – Grand Prix Jagten – hvor syv fine heste finpudser formen frem mod Fireårsprøverne 10. juni.

Bemærk, at det spillemæssige ved mandagsløb er vendt lidt på hovedet. Således indledes der med V4- spil fra 1. løb mens V5-spillet indledes ved 3. løb. Der er masser af gode heste til start i begge spilleformer, så gå straks ombord i startlisterne, find dine favoritter og vær med i jagten på de gode gevinster i stregspillene, indleder man i baneprogrammet.

Træner og kuskekommentarer findes på dette link.

Et baneprogram findes her.

Spil med på disse link

[useful_banner_manager banners=1 count=1]

[useful_banner_manager banners=19 count=1]

Læs også

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
VIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK