Optakt til Aarhus
Optakt til Aarhus
Kvalifikationsløb til Jydsk 4-årings Grand Prix er på menuen, når Jydsk Væddeløbsbane kører i aften.
Der er hele 11 løb på programmet i Aarhus, hvor der udover syv kvalifikationsløb også køres tre prøver til Vagn Lønborg Tribute.

Hvem går videre blandt hingste/vallakker?
Der er afvikles tre kvalifikationsløb til Jydsk 4-årings Grand Prix, og det betyder, at de er de tre bedst placerede heste fra hver af prøverne, der går videre til hoedløbet, som køres lørdag den 20. juni.
Det ligner, at Lonesomrider og Jan Dahlgaard går videre fra det første kvalifikationsløb. Den var senest anden i Sprintermesteren i Odense, mens det forinden blev til sejr i Frosty Hanovers Mindeløb i Skive.
Blandt modstanderne er Lucky Mom, der kommer med fem sejre i seks starter, mens Jydsk 3-årings Grand Prix-vinderen Labour Spring endnu ikke har tjent penge i indeværende sæson.
Fra Sverige kommer Johan Untersteiner-trænede Lazy Dust til start i det andet kvalifikationsløb. Det bliver Peter Untersteiner, som skal køre den danskopdrættede hest, der blandt andet møder ligeledes svensktrænede La Liga Boy og Team Lundens Leicester.
I Sprintermesteren i Odense blev det til en andenplads for Jan Friis-trænede Lee Marvin, der sidste år var fjerde i Dansk Trav Kriterium. Den bliver favorit i det tredje kvalifikationsløb, hvor Lookerbie Diamond er blandt modstanderne.
Look Like Gaagaa tager turen fra Norge, og er blandt favoritterne i det sidste kvalifikationsløb. Det bliver Patrick Larsen, der får chancen bag den norskfødt hest, som blandt møder møder Jeppe Juels Luigi og Lord Hans fra Marc Bæk Nielsens stald.

Hvem går videre blandt hopperne?
I modsætning til Jydsk 4-årings Grand Prix, så er der kun tre prøver til Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix. Det betyder, at det er de fire første heste i mål i hvert af kvalifikationsløbene, som starter i Hoppe Grand Prix, der køres samme dag som Grand Prix’et.
Det blev til en andenplads i sæsondebuten for Jørn Nørlem-trænede Lipa Wee, som atter køres af Casper M. Nielsen. Sidste år blev det blandt andet til sejre i Jydsk 3-årings Hoppe Grand Prix og Dansk Hoppe Kriterium. I alt blev det til otte sejre i 11 starter.
Blandt modstanderne til Lipa Wee i det første kvalifikationsløb er Leonora by Hans, der vandt senest i Odense for Ruben Kristensen. I alt er det blevet til fem sejre i 12 starter for den fireårige Googoo Gaagaa-datter i karrieren.
Henrik Lønborg-trænede Late Night galoperede senest i Hoppesprinten i Odense for Flemming Jensen. I det andet kvalifikationsløb sidder Mads Hviid bag hoppen, der sidste år hentede tre sejre i 11 starter. Den møder blandt andet Love Caviar og Steen Juul.
Fra Sverige kommer Lets Go Ostedantik og Peter Untersteiner i det tredje og sidste kvalifikationsløb. Den får Peter Untersteiner i sulkyen og møder blandt andet Nicklas Korfitsen-duoen Lady Trize og Luna Vang.

Travet.dk tipper
v. Martin Timm Holmstav
To stregspillet er på programmet i forbindelse med kvalifikationsløbene i Aarhus. Et V4-spil, der starter ved starten til 1. løb, mens V5-spillet tager sin begyndelse, når starten går til 3. løb.
V4-forslag
1. afd.: 9 Lipa Wee
2. afd.: 1-3-7-8
3. afd.: 3-6-7-9
4. afd.: 4-7-10
Pris: 96 kroner
V5-forslag
1. afd.: 3-6-7-9
2. afd.: 4-7-10
3. afd.: 1-7-8
4. afd.: 3-9
5. afd.: 3-4-7
Pris: 216 kroner.
Dagens sikre
1. løb: 9 Lipa Wee/Casper M. Nielsen
Sæsondebuterede på en 1.11-notering i Odense, og skal være gået yderligere frem med løbet i kroppen. Karrierens niende sejr venter.
Dagens fidus
8. løb: 5 Luna Vang/Mads Henriksen
Den fireårige hoppe gjorde årets første start i Hoppesprinten i Odense, hvor den var uplaceret. Nu ude med bedre udgangsposition.
Se baneprogrammet her.
Fotos af Ole Hindby, Burt Seeger & Gorm Foto














