Danmarks uafhængige travmedie
Topbanner
SENESTE NYT
Indland

Grand Circle 3-års Championat for hingste/vallakker til Menza

Grand Circle 3-års Championat for hingste/vallakker til Menza

Tophesten Menza er fortsat ubesejret efter at den vandt Grand Circle 3-års Championat for hingste/vallakker med Birger Jørgensen i sulkyen.

Det var 11. sejr i karrieren for Readly Express-sønnen, der samtidig tangerede banerekorden på 1.13,2, som Aron The Baron og René Kjær satte i samme løb for 11 år siden.

Sådan gik løbet

Malthe S H var hurtigst ude for Casper M. Nielsen, men allerede på første langside kunne Menza overtage føringen uden problemer for Birger Jørgensen. Sidstnævnte åbnede i 11,5/500 meter, inden den fik dæmpet til 12,6/1000 meter.

Det blev Matias Bork, der kom til at sidde som første hest i andet spor, mens Malthe S H fik en perfekt rejse i en lang ryg på Menza. Et stykke nede i feltet sad den senere toer Muscle Laser, som lå i femte par indvendigt.

Menza trak fra feltet mod slutningen af løbet og var aldrig i nærheden af nederlag. Den treårige hest sejrede sikkert i 1.13,2/2060 meter auto. Muscle Laser tog andenpladsen, mens Malthe S H tog tredjepladsen.

De øvrige præmier i løbet gik til Master Chief/René Kjær, Maddox/Kasper Foget, My Player/Bent Svendsen, Mester C N/Jan Dahlgaard og Mathias Bork/Flemming Jensen.

menza 2 2

Det sagde vinderkusken

Birger Jørgensen blev mødt af Bet25s Thomas Boye i vindercirklen efter sejren med Menza i Grand Circle 3-års Championat for hingste/vallakker og med sin sædvanlige jyske lune, gav Aarhus-træneren sit syn på løbet.

»Det blev lidt som passaseger. Han var ved at kamme over, da jeg kørte hen mod første sving. Det var vel lige voldsomt nok den første kilometer«, udtalte Birger Jørgensen efter endnu en storløbssejr til samlingen.

»Det er klar at han har fået nogle starter nu og ved hvad det drejer sig om. Vi skal have spolet filmen lidt tilbage, så jeg også er medspiller, sådan var det ikke i dag«, fortsatte den jyske træner.

»Han har jo været bedre end de andre, og det var han vel også i dag, men banerekorderne kan vi købe henne ved købsmanden«, sammenfattede Birger Jørgensen, inden han kørte ud på æresrunden.

menza 4 1

Om Menza

Ejer: Stutteri Disney
Opdrætter: LSL Racing ApS – St.Spring & Tårs

Træner: Gordon Dahl
Kusk: Birger Jørgensen

Vindertid: 1.13,2/2060 meter auto
Førstepræmie: 270.000 kroner

Se løbet her.

Fotos af Flemming Andersen

2 banner dansk revision skive

 

 

banner ansager

 

banner travavl 1

 

11 banner spring taars

 

banner equi

 

banner marc baek nielsen

DUMBO med tekst scaled 1

Relaterede nyheder

Seneste nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads