Dansk Trav Kriterium – Kan blive historisk
Dansk Trav Kriterium – Kan blive historisk
Ingen kusk har tidligere vundet klasseløb i Norge, Sverige og Danmark i samme år.
Nu kan Mats E. Djuse skrive historie, da den svenske topkusk er blevet udvalgt til at køre storfavoritten i Dansk Travkriterium.

Hoppen Lust For Life (e. Mister JP) har imponeret stort i sin karriere og vandt sin kvalifikation som forventet med flere længder foran Hamre-trænede Look Like Gaagaa (e. Googoo Gaagaa).
Normalt er det Robin Bakker, der sidder i sulkyen bag stjernehoppen, men da den hollandske kusk er udelukket, måtte træner Paul Hagoort finde en ny kusk. Valget faldt på Mats E. Djuse, hvilket blev offentliggjort under Bet25 Lives udsendelse søndag aften.
For en måned siden vandt Djuse Svenskt Travderby med Dream Mine (e. Maharajah), og ugen efter triumferede han i Norsk Travkriterium med Catchagaga Volo (e. Googoo Gaagaa). Hvis Djuse også vinder med Lust For Life, bliver han den første kusk nogensinde til at vinde en klassisk finale i alle tre lande i samme år.
I 2014 var Björn Goop tæt på at opnå samme bedrift, da han vandt to ud af tre løb: Dansk Travderby med Tumble Dust (e. Crazed) og Norsk Hoppe-Derby med Claudia BR (e. Dream Vacation). Han måtte dog nøjes med en andenplads i Svenskt Travkriterium med Buddha (e. Muscle Mass). Nu har Djuse chancen for at blive den første – og endda med sejre i de åbne klasser i alle tre lande.
Dansk Travkriterium afvikles søndag den 12. oktober.
[useful_banner_manager banners=32 count=1]
[useful_banner_manager banners=19 count=1]





