Sejr til Erik Bondo på Vincennes!
Sejr til Erik Bondo på Vincennes!
I dag kunne Erik Bondo glæde sig over en flot præstation, da staldens Express D’Arc stormede først over målstregen på Vincennes.
I selskab med Gabriele Gelormini sejrede Express D’Arc i tiden 1.14,0/2850 m.
Præmie 23.400 euro.
Se det imponerende løb her.

Hansen Erik Bondo
Om
Erik Bondo kunne sidste år se staldens heste løbe 15,8 millioner kroner ind i indkørte præmier – og ambitionerne for 2024 er endnu højere.
Som en af Danmarks mest succesfulde travtrænere har Erik Bondo skabt en karriere, der spænder langt ud over landets grænser. Med en imponerende portefølje af sejre i Italien, Frankrig og Sverige har han cementeret sin position som en af Europas førende inden for sporten.
Rejsen begyndte i 1992, da han efter otte år som staldmand hos Axel Jacobsen tog springet til Italien. Her byggede han en forretning, der ikke bare sikrede ham det italienske trænerchampionat, men også gav ham fodfæste i Frankrig – et marked, hvor kun de bedste kan slå igennem.
Erik Bondos evne til at udvikle heste til deres fulde potentiale har bragt ham til sportens absolutte top. Fra Abano As’ triumf i det legendariske Prix d’Amérique til Ghibellinos deltagelse i Elitloppet har hans heste leveret præstationer, der skriver sig ind i travsportens historie.
Fotos af
Stein Larsen – Trav365.no
Le Trot.






