Sejrshest tilbage
Efter en løbspause på et par måneder er sejrshesten Here We Go Chief tilbage ved løbene på Jydsk Væddeløbsbane i aften.
Det er Gert Fabricius Rasmussen, der står for den daglige træning af Here We Go Chief, som senest startede i slutningen af september måned.
I aften er det Michael Lønborg, der sidder i sulkyen bag femåringen, der kommer til start fra spor to over 1800 m. Auto med 7.500 kr. i førstepræmie.
Inden aftenens løb har hesten startet 10 gange i 2024, og det er foreløbigt blevet til syv sejre, to andenpladser og en femteplads.
De syv sejre i år er kommet i hus med Michael Lønborg som kusk seks gange, mens Birger Jørgensen også har vundet med hesten.

Indledte hos Thomas Bonde
Here We Go Chief indledte karrieren hos den nu forhenværende Aarhus-træner Thomas Bonde tilbage i september måned 2020.
Det var også en Thomas Bonde, der godkendte hesten i Aalborg i slutningen af 2022 efter at den havde været slettet måneden forinden.
I juni 2023 overtog Gert Fabricius Rasmussen træningen af hesten, der debuterede med Birger Jørgensen i sulkyen, hvor det blev til en andenplads.
Det blev til fem starter som fireåring sidste år, og de to af løbene resulterede i sejre, mens det også blev til en andenplads og en tredjeplads.

Har stoppet karrieren
Man ser ikke 1962-fødte Thomas Bonde i sulkyen, da han har stoppet sin karriere, og i stedet er baneforvalter på Jydsk Væddeløbsbane.
Thomas Bonde følger også med i sine to døtres gøren og laden inden for hestesporten, men dog i hver sin kategori.
Mette Rohbach Bonde har amatørlicens hos traverne, men har tidligere været tilknyttet Stefan Hultman, da han var træner i det svenske.
Galopsporten har Rikke Rohbach Bonde kastet sig over, hvor han træner mange heste sammen med sin bedre halvdel Nicolaj Stott.
Fotos af
Ole Hindby
Hesselborg Foto







