Ny sejr til Saga Laursen
De seneste fjorten dage har Saga Laursen rejst hele Sverige rundt. I går var det Gävle, og i dag er det Umeåker.
Saga Laursen har for en time siden vundet på Umeå, og det i et koldblods-montéløb. Her sejrede Saga Laursen på ryggen af Robert Skoglund-trænede Sundbo Komet.
Sundbo Komet sejrede i tiden 1.25,8/2180 m. Volte.
Præmie 30.000 skr.
Se løbet nederst.

Vinderinterview
“Han er rigtig starthurtigt, så det var bare at ride fremad. Han kæmper godt fra spidsen, så det blev ganske let i dag. Han er meget let at ride, og på ingen måde kompliceret.
Det er en fornøjelse at ride en sådan hest. Det er første gang jeg rider på denne bane, og jeg kommer gerne igen, fortalte Saga Laursen i vinderinterviewet.
Travet.dk tog kort efter telefonen og kontaktede Jens Lausen, og han kunne bla. fortælle at der venter datteren en rejse hjem fra Umea til bopælen på mellem 10-11 timer. Vi gentager 10-11 timers transport for at ride et enkelt ridt.
”Hun har travlt som aldrig før, og tjek bare hende seneste fjorten dage. Der er vel ikke mange i Sverige som har flere rejsekilometer end Saga har haft i den periode, lyder det.”






