Derbyfavoritten i sæsondebut
Årets travhest i 2023 blev Just Hans (Maharajah), og som annonceret bliver fredagens løb på Fyens Væddeløbsbane årets første. Just Hans har Dansk Trav Derby som årets helt store mål.
Bent Svendsen-trænede Just Hans Imponerede ved flere lejligheder det danske publikum i sidste sæson, og den og den kommende fredag kan publikum se frem til at opleve den 4-årige millionær.
Just Hans, er opdrættet af Peter Fog.
Just Hans har vundet 10 af karrierens 14 starte, og har samtidig tre andenpladser på sit CV. Præmiekontoen siger aktuelt 1.371.000 kr.
I sidste sæson blev det bla. til sejre i Dansk Trav Kriterium samt i Jydsk 3 års Grand Prix samt Grand Circle 3-års Championat for hingste/vallakker.

Historien kort
Vi købte hesten inden auktionen forrige i 2021. Her hed hesten Isaac, fortalte Bent Svendsen til Travet.dk i anden forbindelsen.
I dag ejes Just Hans af Bare Hans I/S.
Bent Svendsen om Hans Jacobsen – Han er en skøn mand at have i stalden, og vi er gode kammerater. Vi har Hans i stalden hver eneste dag ude i stalden, hvor han får sin kaffe. Vi har været kammerater, siden vi var 18-20 år gamle, og han har haft stor betydning for min forretning. –
Se fredagens startlister her.






