Frankrig, Norge og Sverige – Danskerne med fremme
En dansk anden og tredjeplads indledte løbsdagen på Jægersro. Vi kunne tidligere i dag bemærke danske tredjepladser i Frankrig og Norge.
I dagens montéløb var Henriette Larsen hurtigst fra start bag Restless Hart, som sidenhen afviklede de første 500 meter efter 1.10,7. Nicole Marsing havnede udvendigt på den førende på ryggen af Kung Edward.
Vi noterede os at Michelle Mønster havnede bag den førende med franske Carioca de Lou. Den fik en god rejse undervejs fra denne position, og herfra kunne Michelle Mønster se den førende runde 1000 meters noteringen på 1.11,2.
Der blev angrebet i løbets slutfase, hvor Dragster kortvarigt overtog spidsen, men det varede ikke længe. I en god afslutning kunne Jonathan Carre afgøre løbet til sin fordel.e
Jonathan Carre sejrede på ryggen af franske Diamant De Larre.
Danske resultater i Sverige, Frankrig og Norge
Michelle Mønster red et flot og klogt løb, hvilket rakte til løbets andenplads. Det indbragte 25.000 skr.
I samme løb var Nicole Marsing tredje på ryggen af Kung Edward. Den præstation indbragte 13.000 skr.
Se løbet her.
Frankrig
I Frankrig var Stald Ritas Kassidy tredje. En indsats til 6.400 euro.
Se løbet her.
Norge
Here Comes Gardenia er netop blevet tredje på Bjerke.
Præmie 15.000 NOK – Se løbet her.







