To nye heste til Morten Juul
Travet.dk foretager hver eneste dag en rundringning til flere af de danske trænere, opdrættere og hesteejere. I dag kan Morten Juul fortælle, at stalden i disse dage har sagt velkommen til to nye heste.
“Frank Kjelde og jeg var for ca. 10 dage siden en tur i Holland, hvor vi prøvekørte ca. 10 heste. Der var flere tiltalende individer mellem, og der er efterfølgende handlet to heste til stalden, fortæller Skive-træneren.
Den ene hedder Conway H, og er en ustartet 4-åring. Den er købt til Morgens Svendstrup, og hesten er klar til prøveløb. Det er en tiltalende type, som jeg faldt lidt for dernede.
Den anden hedder Kamaraad Hollandia, og er en 6-årig startklar traver. Jeg er lidt usikker på antallet af starter, men mener det er 10-11 gange hesten har startet, og den er klar til at starte på.
Nu skal den dog lige have lov til at falde til, og vi skal lære hinanden at kende.”
Det var lidt op og ned
Morten Juul var i går repræsenteret i det svenske, og nærmere betegnet Halmstad. Her hentede stalden en tredjeplads, og indsatsen var træneren godt tilfreds med.
“Jeg er meget tilfreds med Gonnabe Shadow, som gik et topløb. Jeg har ikke noget at sætte på hende, og hun leverede en stærk indsats. Det lover godt for de kommende starter,
Jeg var lidt skuffet over Galant Lund, som ikke lagde sig helt ud. Jeg er enig i din holdning, at formen burde være til mere, men sådan går det ikke altid. Det var første gang, at hesten var ude at rejse, så det kan også have spillet lidt ind, fortæller Morten Juul.”
Morten Juul er en af de danske trænere, som Travet.dk har haft fornøjelsen af at besøge hjemme.
Hesselborg Foto.





