Hesteejer med fire heste til start i dag
Niels Jørgen Toft Pedersen er i det daglige borgmester i Thy, og han er også en af flere hårdtsatsende hesteejere herhjemme, I dag har Niels Jørgen Toft Pedersen fire heste til start ved løbene i Skive.
Fælles for dem alle er, at de trænes af Skive-træner Jan Friis. Til egen hjemmeside udtaler Jan Friis sig om chancerne
Hudson Spring med Birger Jørgensen:
Gik et fornuftigt prøveløb med to galopper. Han har masser af styrke men hans temperament driller nogle gange. Outsider/ vinderchance fejlfrit.
Jaguar med Birger Jørgensen:
Var syg efter seneste start og lidt nedsat der. Har trænet godt og har fint spor. Vinderchance.
Jeff med Christian Lindhardt:
Har gået fint i år og gør altid sit bedste. Præmietager.
Florida Flamingo med Jeppe Juel:
Kan meget på sine gode dage. Godt spor. Triochance.

Jan Friis
Jan Friis har et koncept, der har været stærkt medvirkende til, at stalden kontinuerligt er med i de danske årgangsløb. Der købes klogt og dygtigt ind, og samtidig ligges der et stort arbejde i den enkelte hest.
De seneste to sæsoner er antallet af heste i træning hos Jan Friis steget kontinuerligt, og i dag driver Jan Friis en trænervirksomhed med 33 heste på træningslisten.
I år har stalden vundet Jydsk 3-årings Grand Prix samt Dansk Avlsløb for hingste/vallakker.
Jan Friis har flere interessante heste på vej, og stalden tæller bla. to højinteressante italienske åringer. Det er samtidig en Skive-træner som har flere hårdtsatsende hesteejere blandt kunderne.






