Overlegen vinder af årets første 2-årsløb – Birger igen
Birger Jørgensen er startet forrygende, og JVB-træneren er netop kørt over målstregen for anden gang i træk. I årets første 2-års løb sejrede Birger Jørgensen bag Ilusion Epice.
Der var tale om føring hele vejen for den effektive hoppe, som trænes af Gitte Madsen. Det blev en ganske overlegen sejr med ca. 20 meter ned til andenhesten i løbet som hed Isabella C N og tredjepladsen tog en veludseende Ivory sig af.
Ilusion Epice sejrede I tiden 1.18,0/1800 m. Autostart
Jeg synes det var en fantastisk præstation og han har gjort alt rigtigt indtil nu. Det er en fornøjelse at arbejde med sådanne heste, fortalte Jan Tranholm blandt mere i vinderinterviewet.
Se løbet her – Klik her.
Vinder: Ilusion Epice
Ejer: Thomas Baastrup
Opdrætter: L. Spangenberg & J. Freitag
Træner: Gitte Madsen
Om Gitte Madsen
Gitte Madsen har gjort det flot i en lang trænerkarriere. Der er først mange fine heste frem og årgangsmæssigt har Gitte Madsen vundet Dansk Trav Derby.
Gitte Madsen har gennem tiden på nogle områder gået lidt sine egne veje og brugt de metoder, som hun nu engang finder er bedst.
Omkring behandling gør Gitte Madsen i høj grad brug af alternativ træning og behandling af staldens løbsheste. Det være sig vandbånd, laser-/langbølge behandling og osteopati, hvor samarbejdet med Le Tølbøll har været velfungerende i mange år.
Det samarbejde har båret frugt og konceptet er godt sammensat.
Foto Ole Hindby.






