Sådan er det gået danskerne på Jægersro
Udover sejrene til danskeopdrættede Herbie Peak samt danske Henriette Larsen i aftes på Jægersro, blev det til yderligere placeringer.
Det var Steen Juuls stald, der klarede sig bedst på den svenske derbybane. Med en anden- og en tredjeplads i to starter.
Chablis var anden for Thomas Uhrberg i 1.15,8/3180 m. Volte efter at have siddet udvendigt de sidste 1300 meter af løbet.
Det var også Thomas Uhrberg, der kørte Champions Peak, der var tredje fra trejde par udvendigt i 1.13,3/1640 m. Auto.
I alt blev det til 31.000 skr. for Lunden-træneren, der er ved at nærme sig toppen over mest indkørt i 2022.
Flere gode placeringer
Alex Haagensen-trænede Akermann var tredje for Jörgen Sjunnesson i 1.16,0/3180 m. Volte til 11.000 skr.
Samme placering fik Black Magic med den fynske amatørtræner Morten Kramer også til 10.000 skr. i 1.15,7/2140 m. Auto.
Det blev til fjerdepladser for Hotspurs og Bjarke Haagensen samt Cody og René Jonassen, der fik 6.800 skr. og 7.500 skr.
Endelig var der også præmier til Thunder Peak og Ken Ecce, som femte, og samme placering til Ruben Kristensen med Filur Då, mens Cassiopeia og Jørgen Sjunnesson samt Flemming Jensen-trænede Tycoon Conway Hall med Thomas Uhrberg var sjette.
Se de 10 løb her.
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her
- Løb kan ses her.
Foto – Burt Seeger



