Rudbeck solgte til AG – Kendis Faktor
En dag uden løbsdag i Danmark, så har vi valgt at fokusere på nogle af de historier, hvor sporten kan præsentere kendisfaktor. Vi har tidligere kigget på unghesten Ib Grønbech og sidste år solgte Peter Rudbeck en af staldens heste til den tidligere landsholdsspiller Anne Grethe Nørgaard også kalde AG.
Hun fik debut på det danske A-landshold i håndbold den 28. februar 2007. Den første slutrunde, Ann Grete Nørgaard blev udtaget til, var EM i 2010.
Ann Grete Nørgaard er en af de største kvindelige håndboldspillere i Danmark i de seneste mange år.
Hun har spillet 139 landskampe, hvilket har budt på 549 mål.
Fik interessen fra norsk træningsstald
I juni måned kunne vi fortælle at Peter Rudbeck havde solgt staldens Eastboundanddown til et par kendte ansigter. Vi gik lidt stille med vores skrivelse, da vi skulle afvente en godkendelse inden vi skrev nyheden.
Den fik vi og således kunne vi skrive at håndboldkoryfæet Anne Grethe Nørgaard og hendes søster i et familieprojekt havde handlet hos Peter Rudbeck. I samme forbindelse fik vi denne kommentar:
“AG har i sin tid i Norge brugt en stor del af sin fritid i en Norsk Travstald på Biri Banen og fået stor passion for travhestene. Familien har etableret sig på et nedlagt landbrug med lidt jord og hestebokse.
Hvem ved om de ikke dukker op som anpartsejere af en løbshest på et tidspunkt. Eastboundanddown blev prøvet et par gange af familien inden den endelige handel.”
Denne artikel om Anne Grete Nørgaard ramte flere af de landsdækkende medier efterfølgende, og var således medvirkende til at sporten ramte nyhedsmedier som normalt ikke beskæftiger sig med travsport.






