Slide So Easy mod Gulddivisionen.
Slide so Easy vandt sidste år Mesterskab for Danmark for tredje år i træk. En mægtig præstation af den nu 12-årige elitetraver, og nu er en ny opgave planlagt.
Travet.dk har i dag været i kontakt med ejerkredsens Thomas Clemmensen, som oplyser overfor Travet.dk, at næste opgave for Slide So Easy bliver den 6. marts på Åby.
Her går Slide So Easy ud i Algot Scotts Minne – STL Gulddivisionen over distancen 1640 m. Auto. Her venter der vinderen 150.000 skr.
Flemming Jensen-trænede Slide So Easy stiller til start med sejr i seneste start. Her blev det til sejr på Jægersro, og Slide So Easy kunne dermed notere sig for sin 47 sejr i karrieren.
Ejerkredsen har i morgen hest til start på Jægersro.
I morgen har familien Clemmensen hest til start på Jægersro. Her gælder det Flemming Jensen-trænede Dream Kåsgård (Ens Snapshot), der går ud i klassen under 550.000 skr.
Her starter Dream Kåsgård fra startspor 5 med sin træner i sulkyen.
Til Travet.dk fortæller Thomas Clemmensen.
“Vi håber han er bedre end sidste gang. Du nævner det selv, at han er en fantastisk hest at skue, men så skulle du se ham derhjemme. Han er en helt kejser at se på, og han ved det godt selv.”
Dream Kåsgård starter i morgen kl. 21.40.
Foto af Ole Hindby.






