Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Dansk hestepasser med stor succes

Dansk travsport bugner af dygtige hestefolk, og indenfor de seneste 10 år, har flere af disse taget turen udenlands for at dygtiggøre sig.

En af disse er bornholmske Sofie Dam, som to gange har fundet jo i travsporten via jobopslag på Travet.dk. Det gik først til Jydsk Væddeløbsbane, og nu har Sofie Dam ansættelse i det svenske.

Sofie Dam kommer fra en travfamilie, hvor hele familien er engageret i travsporten på Bornholm. Her på Travet.dk har vi haft stor gavn af storebror Niki Dam, som bla. har stået for anpartsspillet i en længere og kortere periode.

Det er ligeledes familien Dam, som investerede i løbshesten Faith G K, da vi afholdt auktion. En god investering til Bornholm.

Sofie arbejder fem dage om ugen og hver anden lørdag, hvor hun har fri. Fra Sofies lejlighed i Ystad kører hun tidligt (ca. kl 5:30 – 6) mod stalden og er for det meste hjemme i Ystad igen til aftensmad.

per

Stor ros og sin arbejdsgiver

“Sofie er jo en solstråle! Hun er rolig og tålmodig og er en ekstrem dygtig hestepige. Hun har styr på sine ting og er jo altid glad. Vi er et lille team, og det er primært den gode stemning, der kendetegner os, vi råber aldrig af hinanden eller ad hestene, da de bliver ængstelige og utrygge ved det, sagde Per Nordstrøm sidste år.

Sofie Dam oppasser på Captiva, der vandt 250.000 SEK ved at vinde Auktionsløbet på Åby i hænderne på Per Nordström.

Den 2-årige hoppe sejrede i tiden 1.14,6 i livets anden start.

Se løbet her.

Begge billeder i artiklen er arkivbilleder.

 

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet