22. august 2026

Travsportens top i indledende møder

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Den 9. januar kom udmeldingen fra Dansk Hestevæddeløb at svensk travsport ønskede at genforhandle samarbejdsaftale mellem Svensk Travsport og Dansk Hestevæddeløb.

Svensk Travsport har opsagt samarbejdsaftalen med Dansk Hestevæddeløb med henblik på at genforhandle den. Årsagen er, at aftalen skal justeres i overensstemmelse med den undersøgelse, der gennemføres af Svensk Travsport i 2025 vedrørende tilskudsmodellen for travbanerne i Sverige.

Tilskudsmodellen for de svenske travbaner er en vigtig del af finansieringen af travsporten i Sverige, og aftalen mellem Svensk Travsport og Dansk Hestevæddeløb er delvist baseret på disse principper. Svensk Travsport vil i 2025 gennemføre en grundig undersøgelse af den nuværende tilskudsmodel for travbanerne i Sverige med det mål at udvikle en ny bæredygtig model, der sikrer fremtidig vækst.

Da den svenske model står overfor mulige ændringer, har Svensk Travsports bestyrelse vurderet, at det er nødvendigt at åbne op for en justering af den dansk-svenske aftale, så den bedre kan harmonere med fremtidige forhold i Sverige.

Aftalen har en opsigelsesperiode på fire år, hvilket giver begge parter tid til at revidere og tilpasse sig de fremtidige samarbejdsrammer, skrev man i forbindelse med udmeldingen.

20170212 151336JLL 1903 scaled

Indledende samtaler i Frankrig.

Det hører til sjældenhederne, at man opsiger en aftale med det formål at forbedre vilkårene for modparten. Alligevel har vi modtaget flere spørgsmål om netop dette. Da vi ikke kender de præcise forudsætninger for de indledende samtaler, vil det være rent gætværk at spekulere i udfaldet.

Hvad vi dog ved, er, at dialogen mellem dansk og svensk travsport officielt tager sin begyndelse denne weekend. Det fremgår af en artikel på Danskhv.dk i dag. Det bliver interessant at se, hvordan denne proces udvikler sig, og hvad det kan betyde for fremtiden af dansk travsport.

”I løbet af weekenden mødes vi blandt andet med Nordisk Travråd og UET for at drøfte fælles indsatsområder. Derudover vil Dansk Hestevæddeløb og Svensk Travsport mødes til en indledende snak, for at tale om den videre proces for genforhandling af samarbejdsaftalen mellem de to organisationer.

Vi ønsker at understrege, at processen fortsat er i sin indledende fase, og der er ikke nogen konkrete ændringer eller nye aftaler på bordet endnu. Dialogen vil dog fortsætte, og vi vil naturligvis holde de relevante interessenter opdateret, når der er væsentlige nyheder at dele.”

20170212 151334JLL 1888 scaled

Se hele skrivelsen her.

Fotos

Le Trot

Ole Hindby.

SENESTE NYHEDER
Peter Rasmussen 2 1024x683 1
1. juli 2026

Lyon tilbage til klassen

Lyon tilbage til klassen Peter Rasmussen sender i dag staldens stortalent til start i Skive. Lyon har vundet halvdelen af…
skive trav 6
1. juli 2026

Sommertrav i Skive

Sommertrav i Skive En aften med tempo, tradition og tæt kamp om krydserne Sommertrav på Skive Trav er en disciplin…
51272642955 01103ac5d6 c
1. juli 2026

Dopingsag mod Goop

Dopingsag mod Goop Trak anken og må betale stor bøde Det er en sag vi tidligere har omtalt her på…
Hejdi Hovmand med Mads Petersen 30 juni 2026 Fotograf Torben Ager Travfoto Bornholm TKA 7590
1. juli 2026

Sådan gik det på Bornholm

Sådan gik det på Bornholm Ingen trænere eller kuske formåede at vinde mere end et løb på Bornholms Brand Park.…
Joern Laursen og Morten Arnesen
1. juli 2026

Kort nyt

Kort Nyt — Vi samler op travet.dk/ giver dig her et samlet overblik over dagens vigtigste smånyt fra både ind-…
SAMARBEJDSPARTNERE