25. august 2026

Thomas Fischer – Han har potentiale

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

I morgen afvikles Dansk Opdrætningsløb på Charlottenlund Travbane og hjemmebanens Thomas Fischer stiller til start i det klassiske løb bag familiehesten Greizmann (Ens Snapshot). Travet.dk fangede Thomas Fischer på telefonen lørdag formiddag.

Greizmann er opdrættet af Jette Fischer og ejes af selvsamme. Ens Snapshot-sønnen stiller til start i Dansk Opdrætningsløb efter to starter. Her har Greizmann leveret tiltalende indsatser i begge starter, som har resulteret i en sejr samt en andenplads.

– Han har virket stærk og robust hen over 2-års sæsonen. Jeg synes også man har kunne se i hans to foreløbige starter, at der er tale om en hest med en god fysik.

Jeg håber han kan være med fremme i morgen, men jeg ved også godt at mange af de andre har samme ambition. Jeg har det sådan, at får vi lidt løbsheld undervejs i morgen, så kan min godt være et eller toer, som han kan være nummer fire eller fem.

Han har vist at han har potentiale til at være blandt de fem første, indleder Thomas Fischer.

Thomas Fischer

Han er en stor og stærk hest, som også i træning har virket meget robust i forhold til sin alder og andre jævnaldrende, som jeg har i min stald på nuværende tidspunkt.

Han er kun 2 år, så der skal selvfølgelig bygges noget rutine på, og han har kun startet to gange i forhold til flere af morgendagens konkurrenter, som har flere starter indenbords.

Han virker reel og stærk og det jeg skal hænge min hat på i morgen.

Jeg tror alle mener, at det er en meget åben årgang og jeg tror du vil give mig ret i, at min hest kan lige så godt vinde som en af de andre. Det kommer meget an på løbsheld og positionerne undervejs.

Der er vel ingen af morgendagens deltagere, som stiller op for at blive nr. 7 eller nr. 8, men derimod stiller til start med en ambition om at kunne være med helt fremme, og det håber jeg selvfølgelig også på, fortæller Thomas Fischer til Travet.dk. –

SENESTE NYHEDER
C KM FOTOGP4A5049 Osani Engely Jesper Hansen
21. december 2020

Jesper tager dagens startheste selv

Nordjyden Jesper Hansen fortsætter med at satse på løb i Sverige efter sin sønderlemmende kritik tidligere på året. I dag…
3M1A8852 1 scaled 1
20. december 2020

Enforalle P har fundet melodien

Enforalle P (Ens Snapshot), der som 2-åring var nummer to i Dansk Opdrætningsløb og i fjor vandt Pay Dirts Mindeløb…
WOMANIZER 500 7699 1
20. december 2020

Casper M. Nielsen tog sin 35 sejr

Casper M. Nielsen der dagligt er ansat hos Kaj Jensen, havde i går en god eftermiddag på Fyens Væddeløbsbane. Den…
SAMARBEJDSPARTNERE