19. august 2026

Solgt her – Derby Consolation-deltager

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Det er ingen hemmelighed, at der sælges flere og flere heste igennem Travet.dk, og en af deltagerne i søndagens Derby Consolation er solgt via hjemmesiden.

I fjor udbød Skive-amatøren den dengang 3-årige First Choise til salg på Travet.dk, og Stald GT ApS slog til ved kasse ét.

Hesten gik efterfølgende i træning hos Michael Lønborg i Aarhus, der gjorde den første start på hesten i derbyweekend i fjor.

Det var dog ingen dans på roser, idet First Choise galoperede på Lunden, og det samme efterfølgende i Skive.

God sæsonstart

Michael Lønborg lod hesten sæsondebutere på Charlottenlund Travbane i april måned, og det blev med sejre i årets første start.

To uger senere var First Choice atter til start på den danske derbybane, og det blev med en andenplads til følge.

Sidenhen har der dog været lidt grus i maskineriet, og det er blot blevet til en femteplads i de seneste fire starter.

First Choice var til start i derbyprøven, hvor den dog endte uden for præmierækken i 1:16,9/2500 m. Auto.

I overmorgen gælder det Derby Consolation, hvor Ens Snapshot-sønnen kan levere overraskelsen.

Foto af Burt Seeger

SENESTE NYHEDER
MGL9643 1
28. december 2020

Zaffiro Jet er et glansbillede

Knud Erik Ravn, Stald Cowboyland ejer den italienske 3-åring, Zaffiro Jet sammen med Toniatti-familien.
OTIZ D2I1615
28. december 2020

Otiz solgt og går til Fyn

Gårsdagens mest overlegne vinder på Charlottenlund Travbane hed Otiz, og denne har i en uges tid været udbudt til salg…
27. december 2020

Kim Pedersen hentede 60.000 NOK

Danske Kim Pedersen-trænede Cash D E (Ready Cash) svigtede ikke som favorit ved det norske V75-stævne på Momarken.
SAMARBEJDSPARTNERE