20. august 2026

Samarbejdspartner vandt i Aarhus

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Det bornholmske Stutteri Ice, har i flere år været en fast og tæt samarbejdspartner. I dag kunne stutteriet se deres opdræt Ginger Ice sejre.

Ginger Ice ejes af Bjarne Eriksen som også har købt et andet opdræt af Stutteri Ice. Hanne og Bjarne Eriksen købte i 2020 Happy Ice, som er en meget veludseende model.

I dag kunne Ginger Ice vinde på Jydsk Væddeløbsbane, og dette i hænderne på Michael Lønborg.  Den 5-årige hoppe sejrede i tiden 1.17,8/1800 m. Auto.

Der var tale om karrierens første sejr.

Se løbet her.

Om Stutteri Ice

Stutteri Ice ligger i Ringeby lidt uden Rønne i naturskønne omgivelser på solskinsøen Bornholm. Et forholdsvis lille stutteri med seks følhopper, der drives af færgekaptajnen Jess Christian Persson.

– Hos Stutteri Ice lægger vi vægt på, at vores heste er meget ude, får mængder af frisk luft, og er i et med naturen, pointerer indehaver Jess Christian Persson, der går ikke går på kompromis med hestenes hverdag.

– I 2012 opførte Stutteri Ice en ny og moderne 360 kvadratmeter rundbuehal med ti hestebokse, med masser af lys og luft. Det giver nogle sunde og stærke heste, siger Jess Christian Persson.

 

[useful_banner_manager banners=12 count=1]

 

SENESTE NYHEDER
23. september 2020

Skive – Amatørerne i fokus

Vi er klar med et 5 løbs program udelukkende for alle trav amatører. Der er pt. 2 former for løbsdage amatørerne…
23. september 2020

Frankrig – Kan danskerne fortsætte

De seneste dage, har danske heste, kuske og danskejet heste gjort det flot i det franske, og i eftermiddag sender Panamera…
23. september 2020

Kan Peter Rudbeck gøre det igen

I 2016 vandt han Dansk Trav Kriterium med Bad Moon Rising, og tidligere er det blevet til andenpladser med, Stand And…
SAMARBEJDSPARTNERE